A kormány és Orbán Viktor szempontjából a lehető legrosszabb időpontban tetőzött a Hóman-botrány. A nemzetközi média szinte mindenütt a Fidesz hétvégi tisztújító közgyűléséről szóló tudósításaiban, vagy azok mellett számolt be a szoborállítás körüli viharról és a székesfehérvári demonstrációról. Miközben elismerik, hogy Orbán Viktor menekültügyi politikája – bár sokan bírálják – széles körű támogatásra talált nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában, érthetetlennek tartják, miért engedélyezi, sőt támogatja anyagilag a magyar kormány egy hírhedt, a zsidótörvényeket megszavazó és a deportálásokkal egyetértő volt politikusnak tervezett szoborállítást.
A tudósításokban kiemelik, hogy az Egyesült Államok nem holmi botlásként, hanem olyan kiemelt jelentőségű ügyként kezeli a tervet, amit nem lehet és nem is szabad figyelmen kívül hagyni. Ezt a washingtoni figyelmet nyomatékosította, hogy az amerikai külügyminisztériumnak az antiszemitizmus-ügyi nemzetközi különmegbízottja, Ira Forman kifejezetten a Hóman-ügy miatt utazott Magyarországra. Forman nehézsúlyú diplomata: már a Clinton-kormányzat idején a kongresszusi kapcsolatokért felelős igazgató volt, majd ő vezette Barack Obama 2012-es kampányát a zsidó választók megnyeréséért. John Kerry külügyminiszter 2013-ban nevezte ki az Egyesült Államok különmegbízottjának, akinek feladata az antiszemitizmus világméretű jelenségének monitorozása és az ellene folytatott globális harc összehangolása.
Forman több nyilatkozatában kifejezte, egyszerűen „felfoghatatlan” az amerikai kormány számára a terv és a mögötte álló kormányzati támogatás. „Az amerikai kormány nézőpontjából nagyon erőteljesen úgy érezzük, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni a történelmet és azt a kárt, amit ez az ember tett azokkal a magyar állampolgárokkal, akik történetesen zsidók voltak és egy ilyen szobor felállítása felfoghatatlannak tűnik számunkra.” – mondta Forman a Reuters tudósítójának.