„Míg a pedagógusok körében komoly összetartás jellemző, addig az egészségügyben hihetetlen megosztottság van. Kórházigazgatók és érdekképviseleti vezetők kizárólag a saját érdekeiket nézik, és keményen ellene állnak minden reformtörekvésnek. A hierarchia legalján lévő ápolónők pedig már csoportosan állnak fel, kollégáik pedig éhbérért végzik a távozók munkáját is. Ma már az ötvenesek is sorban mennek el” – mondta lapunknak Sándor Mária, a feketepólós mozgalmat elindító ápolónő. Emlékeztetett, hogy az előző szakállamtitkár, Zombor Gábor tavalyi lemondásában közrejátszhatott, hogy sem az egészségügyisek bérrendezését, sem az intézményátszervezést nem tudta végigvinni, miután a szakmán belüli ellenállás talán még a kormányzati ellenszélnél is erősebb volt.
Sándor Mária váratlan helyről kapott megerősítést. Az index.hu hozta le Lantos Gabriella írását, amelyben a magánkézben lévő Róbert Károly Magánkórház operatív igazgatója az állami kórházrendszer visszásságait szedi össze. A cikk nagy hullámokat keltett, hatására az egészségügy tarthatatlan helyzete ismét a médiafigyelem középpontjába került.
Lantos Gabriella orvosok, ápolónők, betegek és kórházi beszállítók beszámolói alapján mutatja be az ágazat anomáliáit. Az orvosbárókra megy el a pénz címet viselő cikkében azt állítja, rengeteg pénz van a rendszerben, amit megfelelő átalakítások révén ésszerűen is lehetne működtetni, de egy szűk szakmai elitnek ez nem érdeke. Becslések szerint évente 70 milliárd forint adózatlan jövedelem kerül az orvosok zsebébe, aminek 80 százaléka a 20 százaléknyi orvoselitet gazdagítja – ez mintegy 3500 intézményvezetőnek, főorvosnak fejenként és évente 12-100 millió forint közötti tiszta jövedelmet jelent a szerző szerint. Hozzáteszi: az orvosbárók két-háromszor többet keresnek, mint nyugat-európai kollégáik, ott az átlagfizetés évi nettó 25 millió forint körül van. Az orvosi középréteg havi 250-300 óra munkával ennek a harmadát-felét keresi meg, amiben az ügyeleti díjak és a magánrendelések is benne vannak. Emiatt a 40-50 év alatti korosztály zöme elvándorolt, az egész ágazat öregszik.