53 oldalas az a javaslat, ami az oktatást érintő törvények módosítása végett nyújtott be kedden Balog Zoltán miniszter a parlamentnek. A jelenlegi KLIK-et úgy alakítják át, hogy meghagynak egy országos „stratégiai-irányító” központot, alatta létrehoznak 57 operatív, önálló költségvetési szervként működő tankerületi központot, ezek szervezeti egységei lesznek az iskolák, saját „keretgazdálkodással”. Az igazgatók munkáltatói és gazdálkodási jogköre bővül, a tiltakozók szerint érdemlegesen nem változik.
Megszűnik az iskolák kettős – állami fenntartású és önkormányzati üzemeltetésű – működtetése, helyette egységes KLIK fenntartás lesz, ami óriási tiltakozást váltott ki mind az önkormányzatok, mind az iskolák részéről, mivel mindenki a becsődölt Klik megszüntetésére számított. A KLIK elnöke szerint ez az iskolák 55 százalékát, 2851 iskolát érinti, s a fenntartóváltás jövő évi költségeit most számolja ki a minisztérium.
Vannak még egyéb apróságok: például minden pedagógus végzettségű dolgozóra kiterjesztik a pedagógus életpályamodellt, az iskolák saját – nem túl jelentős – bevételeiket megtarthatják, továbbá a 2016. szeptemberi és a 2017. szeptemberi illetményemelés csekély különbözetét az intézményvezetők teljesítmény alapon is szétoszthatják kollégáik között. Az objektív döntés érdekében a kormány ehhez egy újabb kompetencia- és teljesítményalapú pedagógus-értékelési rendszer bevezetését javasolja. A tartalomszabályozás, tantervek és óraszámok kérdéseiben év végére ígér koncepciót a kerekasztal, ami akkor ér valamit, ha azt majd a miniszter és a miniszterelnök is jóváhagyja.