Lementek az áprilisi sztrájkok, amit a kormány úgy ítélt meg, hogy a pedagógusok hallgatag többsége velük van. A tiltakozók szerint viszont az óriási kormányzati ellenszél, a megfé-lemlítés és a törvényileg ellehetetlenített sztrájk ellenére is rengetegen fejezték ki nyíltan vagy hallgatólagosan az egyetértésüket, azaz sikerült mozgósítaniuk a civil szférát. A pedagógusok egyötöde felvállaltan sztrájkolt, velük a kormány most vitatott bérlevonással próbál példát statuálni. A szakszervezetek egyelőre várnak a kormány jelzésére a sztrájkbizottsági tárgyalások folytatásának ügyében, a PSZ szerint igazából ezeken fog kiderülni, hogy mennyire volt sikeres a „tanárlázadás”, de kibontakozásra csak a májusban beköszöntött érettségi hónapot követően számít.
Mindeközben Palkovics László oktatásért felelős államtitkár bejelentette a diákok terheinek – nem részletezett – csökkentését már szeptembertől, áprilistól pedig havonta ötvenezer forintot kaphatnak az iskolaigazgatók az előre nem látható kiadások fedezésére. Palkovics 2018-ra beígérte továbbá egy új, szűkített Nat, ezen belül egy „nemzeti minimum” tudásanyagnak a kidolgozását, a módszertan illetve a pedagógus-továbbképzés korszerűsítésével együtt. Viszont rengeteg nagyobb és kisebb horderejű dologban – így az iskolák valódi autonómiáját, a tankönyvválasztékot vagy a pedagóguspolitikát érintő kérdéseket illetően – a kormány elutasító álláspontot képvisel. Időközben az is botrányt okozott, hogy a Kello visszautasított egyes tankönyvrendeléseket, továbbá napvilágra jött egy tervezet, miszerint a szeptembertől induló szakgimnáziumokban az adott szakmától függően eltörölnék valamelyik természettudományi tárgy oktatását.
A legfontosabb bejelentések a Klik jövő januártól életbe lépő átalakításával kapcsolatosak. Lázár János miniszter a legutóbbi kormányinfón megerősítette, hogy a kormány felülvizsgálja a vegyes, állami fenntartású és önkormányzati működtetésű intézményi modellt, mert az „megbukott”. Mint mondta, egyértelmű viszonyokat akarnak, amelyben az állam a fenntartó és a működtető, a változás pedig több mint 500 iskolát érint.