Pukli István, a Tanítanék Mozgalom vezetője a hétfői Blikkből értesült arról, hogy rendőrségi eljárás indult ellene. A lap szerint a Teleki Blanka Gimnázium igazgatóját néhány hete Tényi István belvárosi Fidesz-tag jelentette fel „közfeladati helyzettel való visszaélés bűntett gyanújával”. A feljelentés nyomán büntetőeljárás indult, a BRFK Bűnügyi Szervek Kiemelt Ügyek Főosztálya Bűnügyi Támogató Osztálya rögtön saját hatáskörbe vonta a nyomozást.
A rutinos feljelentőnek számító Tényi István – többek közt Novák Előd, Andy Vajna és az Ökotárs is szerepel azok listáján, akikkel szemben be- vagy feljelentést tett – azt írta a rendőrségnek, hogy az egyik telekis tanár Pukli tevékenysége miatt, elvi okokból kényszerült távozni a gimnáziumból, mivel az igazgató úgy hirdetett polgári engedetlenséget, hogy nem kérte ki a tantestület véleményét. Feljelentésében Tényi az iskola elé szervezett tüntetést is jogellenesnek ítéli meg, és kitér arra is, hogy a távozó pedagógus a megnövekedett médiajelenlétet is helytelenítette az iskolában, ami ellen az igazgató szerinte nem tett semmit.
Ez most nem jött be
Bár Tényi nem nevesített, de feltehetően Bereczky Csongorra hivatkozik, aki márciusban közös megegyezéssel távozott a Telekiből, ahol angol szakos tanár és osztályfőnök volt. A kezdetben Pukli harcostársaként az ATV-ben is megnyilatkozó férfi távozását a HVG-nek március végén azzal indokolta, hogy a szakmai tiltakozás Pukli március 15-ei beszédével politikai színezetet öltött, amivel ő nem tudott azonosulni. Egyes diákok szülei aláírásgyűjtést indítottak Bereczky visszatéréséért a Telekibe, amire nem került sor. Mint Pukli István kérdésünkre elmondta, azért sem, mivel a hirtelen távozáshoz ragaszkodó pedagógus helyét sürgősen fel kellett tölteni. Lapzártánkkor a Népszabadság Online arról írt: a rendőrség bűncselekmény hiányában megszüntette a Pukli Istvánnal szemben közfeladati helyzettel való visszaélés bűntett gyanújával indított nyomozást. Tényi István „feljelentésként értékelt és kezelt bejelentése” tehát ezúttal nem ért célt.
Pukli István múltja, igazgatói ténykedése és családi kapcsolatai a közoktatás helyzete miatt indult tiltakozó mozgalom kezdete óta a kormányközeli média érdeklődésének középpontjában vannak. Nagyapjának ÁVH-s és testvére köztörvényes múltjával ő maga állt a nyilvánosság elé, korábbi MSZP-s kötődéseit viszont Zuschlag János emlegette fel nyilvánosan a TV2 kamerái előtt. Pukli szerint mindez figyelemelterelő manőver is volt, hogy addig se kelljen az oktatás helyzetéről beszélni.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »