Magyarországon az 1880-as években a nők fejenként átlagosan öt-hat gyermeket hoztak világra és 1000 szülőképes korú nőből évente körülbelül 220-an estek teherbe. A 20. században jelentősen megváltozott a családról alkotott felfogás, ennek következtében a korábban általános öt-hat gyerek vállalása után egy bő fél évszázad alatt az egy-két gyermek lett az elfogadott. Ez nem kizárólag az abortuszok növekvő számának, hanem a fogamzásgátlók elterjedésének is köszönhető volt. Ugyanakkor döbbenetes módon Magyarországon voltak évtizedek, amikor az abortuszra úgy tekintettek, mint a születésszabályozás legfontosabb eszközére. A statisztikák ennek megfelelően tragikus képet mutatnak.
A ’20-as, ’30-as években 1000 hölgyből már csak 93 esett teherbe, mely a korábbi érték felénél is kevesebb. Vagyis a természetes termékenységi viszonyok (amikor a házaspárok nem használnak semmilyen fogamzásgátló eszközt) esetén létrejöhető terhességek 57 százalékát már az 1900-as évek elején megakadályozták fogamzásgátló eszközökkel vagy terhességmegszakítással. A hivatalosan rögzítettek mellett ekkor már rengeteg illegális művi vetélésre került sor; az abortuszok száma a 100 ezer körülit is elérhette. Ekkor nagyobb számban vetettek véget a terhességeknek művi vetélés által, mint ahányan magát a fogamzást akadályozták meg.
Az 1940-es években már előfordult, hogy 140 ezer abortuszt hajtottak végre egy év alatt, az 1950-es évek elején ez a szám 110-120 ezer körül mozgott. A Ratkó-féle abortusztilalom (1953) csak néhány évig fordította meg a folyamatokat; az 1956-os feltétel nélküli engedélyezés után pedig elszabadult a pokol. Az 1960-as években a természetes viszonyok mellett várható terhességek 68 százalékának kialakulását vagy a magzat kihordását akadályozzák meg, ráadásul míg a Rákosi-korszakban már (a korábbi gyakorlattól eltérően) a fogamzásgátlás számított a fő születéskorlátozási eszköznek, a Kádár-korszak első éveiben újra az abortusz lett a vezető „születésszabályozó eszköz”. Az ’50-es évtized végén volt olyan év, amikor a várható terhességek 36 százalékát szakították meg művi úton, és csak 32 százalékát akadályozták meg fogamzásgátlással.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »