A vereség kiélezte az MSZP és a DK közötti viszonyt. A Demokratikus Koalíció szerint Dunaújvárosban nekik lett volna joguk közös jelöltet állítaniuk, az MSZP viszont a helyi szervezetére bízta, hogy kit indít a párt színeiben. A csúfos vereséget követően Tóbiás József lemondásra szólította fel a párt dunaújvárosi szervezetének elnökét, Pintér Attilát, ám a helyi szervezet figyelmen kívül hagyta a pártelnök véleményét. Az atv.hu értesülései szerint az MSZP dunaújvárosi elnöke külföldön tartózkodott az időközi választás finisében. Az érintett nem cáfolta a hírt, igaz, nem is erősítette meg, viszont bizalmi szavazást kért maga ellen.
Az atv.hu úgy tudja: az MSZP vezetése a kampány utolsó hetében, a már korábban – Újpest, Salgótarján, Tapolca – szokásos módon, felajánlott 200 piros dzsekis aktivistát a dunaújvárosi szocialistáknak, hogy „jól megnyomják a végét”, ám Pintér Attila ezt azzal utasította vissza, hogy a dolog rosszul is elsülhet, inkább megoldják helyben, van elég emberük.
Ezt követően, a megyei tagságban napok óta közszájon forgó hírek szerint külföldre távozott, sőt van, aki egyenesen azt állítja, hogy raftingolni volt. Ha a hír igaz, az egyfajta magyarázatul szolgálhat az MSZP csúfos hétvégi szereplésére, hiszen a véghajrá sokak szerint valóban elmaradt.
Pánikol-e az MSZP?
„Egyetlen önkormányzati választókerület időközi eredményéből nem lehet messzemenő következtetést levonni a pártok országos ismertségére és támogatására nézve, ebbe a zsákutcába felesleges belemenni. Mint ahogy felesleges 2016-ban ilyen összefogásos hitvitákat vívni” – igyekezett csillapítani a kedélyeket a Heteknek nyilatkozva egy befolyásos szocialista vezető. Mint mondta, az MSZP nem adta fel az együttműködés lehetőségét, hiszen Salgótarjánban például így sikerült nyernie a baloldalnak.
„És bár Újpesten egyedül nyertünk, abból sem szűrtük le azt a következtetést, hogy egyedül le tudnánk bontani Orbán rendszerét” – jegyezte meg. Szerinte Dunaújvárosban azért nem működtek együtt a DK-val, mert volt egy „helyi konfliktus”, amivel az országos vezetés egyébként nem értett egyet (ennek ellentmondani látszik, hogy Tóbiás József támogatta a külön indulást). Forrásunk ugyanakkor egyértelművé tette, hogy az összefogásban a szocialisták domináns szerepet szeretnének maguknak: „az MSZP kialakítja a győztes stratégiát, új Magyarországot teremt, és ehhez keres partnereket”.
Azzal kapcsolatban, hogy a fiaskó befolyásolja-e Tóbiás József esélyeit az elnökválasztáson, azt felelte: a pártelnök személyéről nem egy hét alatt döntenek, ebben a „pozitív versenyben” programok, jövőképek döntenek, nem „egy darab” dunaújvárosi szavazás. „A Fideszre ma kevesebben szavaznak, mint azok, akik változást akarnak, és részt is vennének a választáson. Őket az érdekli, hogy milyen jövőt ajánl az MSZP, milyen kormányzati alternatívát jelent a ránk adott szavazat. Erről szól a tisztújítási folyamat, és erről szól az MSZP következő két éve, hogy mindenki tudja, mit választ, ha a baloldalt választja. Ezen dolgozunk” – hangsúlyozta.