A Natixis 2016-ra vonatkozó Globális Nyugdíj Indexe azt vizsgálja, mely országokban a legjobb nyugdíjasnak lenni. Nem meglepő módon egy skandináv állam vezeti a listát: Norvégia. Utána következik Svájc, Izland, Új-Zéland, Svédország, Ausztrália, Németország, Hollandia, Ausztria és Kanada. Az Egyesült Államok csak a 14. helyet foglalja el. A közép-európai országok közül Csehország a 18., Szlovákia a 26., míg Magyarország csak a 33. helyen szerepel – derül ki a Portfolio.hu összefoglalójából.
A rangsor összeállításánál a Natixis elemzői négy tényezőt vettek figyelembe: az elérhető pénzügyi szolgáltatásokat, az általános anyagi jólétet az adott országban, az egészségügyi rendszer színvonalát, valamint az életminőséget. John Hailer, a befektetési vagyonkezelő cég amerikai és ázsiai részlegének vezetője kiemelte, hogy az idősödő társadalom, valamint a gazdasági nehézségek miatt fenntarthatatlanná váltak a korábbi nyugdíjrendszerek, azonban a rangsor élén szereplő országok innovatív módon alkalmazkodtak az új körülményekhez, példát állítva más nemzetek elé. Az Eurostat adatai alapján 2014-ben az Európai Unió lakosságának 19 százalékát tették ki a 65 éven felüliek, ám az előrejelzések szerint 2080-ig arányuk tovább növekszik (29 százalékra).
A Natixis elemzői a nyugdíjbiztonság terén négy területet említettek, ahol a listát vezető országok kiemelkedően teljesítenek. Alapfeltétel, hogy a kormányok és a munkáltatók biztosítsák az egyéni vagy foglalkoztatói nyugdíj-megtakarítási lehetőségeket. Az egyéneknek nyújtott kedvezményekkel várhatóan növelhető az öngondoskodásra való hajlandóság. Ilyen kedvezményeknek tekinthetők többek között az adójóváírások és egyéb kedvezményes adózási lehetőségek. A munkavállalók automatikus beléptetése a vállalati nyugdíjprogramokba a megfelelő tájékoztatás mellett szintén elősegítheti a nyugdíjas évekre való felkészülést.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »