„Sokkal könnyebb ma az iskolakezdés a magyar családoknak a kormány intézkedései révén, mint hat évvel ezelőtt” – nyilatkozta az MTI-nek hétfőn Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára. Rétvári ennek alátámasztására az ingyenes tankönyvektől és ingyenes étkeztetéstől kezdve a családi adókedvezményen át az élelmiszerek áfacsökkentéséig bezárólag sokféle intézkedést felsorakoztatott.
A GfK-nak a Budapest Bank megbízásából elvégzett friss kutatása szerint viszont továbbra is jelentős anyagi terhet jelent a családok számára az iskolakezdés, mivel ez átlagosan 84 ezer forintba kerül gyermekenként, ami 2014-hez képest közel 12 ezer forintos emelkedés. Általános iskolásoknál az ősz 73 ezer, középiskolásoknál 90 ezer, felsőoktatásban tanulóknál 166 ezer forintba kerül. A számvetésben benne vannak a taneszközök, tankönyvek, informatikai eszközök, tandíj, cipő, ruha, közlekedés, sportszer, különóra, lakhatás (albérlet) átlagos költségei is.
Ami a tankönyveket illeti, a KELLO már augusztus elsejétől elkezdte a kiszállítást az iskolákba, vélhetően azért, hogy ne ismétlődjenek meg az elmúlt évek késlekedései és hiányosságai körüli botrányok. Galló Istvánné, a PSZ elnöke a Civil Rádiónak minap úgy nyilatkozott: azt még nem tudni, hogy a sokat bírált kísérleti tankönyvek szükséges korrekciói megtörténtek-e. Az OFI májusi felmérésének eredménye szerint a pedagógusoknak átlagosan mindössze 22 százaléka mondta azt, hogy jövőre is szívesen tanítana a kísérleti könyvekből, 55 százalékuk azok átdolgozását szabta feltételül, míg 22 százalék egyáltalán nem használná többé azokat. A tiltakozók egyik legfőbb követelését, a tankönyvválasztás szabadságának visszaállítását kategorikusan visszautasította a kormány.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »