Mint arról többször is beszámoltunk, ezúttal a kvótanépszavazásra hivatkozva akarta Orbán Viktor miniszterelnök módosítani az eddig hatszor módosított alaptörvényt akképpen, hogy kerüljön bele ez a szöveg: „Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be. Idegen állampolgár – ide nem értve az Európai Gazdasági Térség országainak állampolgárait – Magyarország területén az Országgyűlés által megalkotott törvény szerinti eljárásban, a magyar hatóságok által egyedileg elbírált kérelme alapján élhet.”
A módosítás úgynevezett „nagy kétharmados” törvény, a 199 képviselő közül 133-nak kellett volna támogatnia. A Fidesz–KDNP azonban csak 131 képviselővel rendelkezik, s mivel sem ellenzéki, sem független pluszszavazat nem érkezett, a javaslat elbukott. Az ellenzék értelmezése szerint a kormány ezzel a második pofonba szaladt bele rövid időn belül. Az első az érvénytelen népszavazás volt.
A Jobbik győzelemként értékelte a keddi szavazást, mivel ők támasztották azt a feltételt, hogy akkor támogatják az alaptörvény módosítását, ha a kormány egyidejűleg eltörli a letelepedési kötvény intézményét. A kormány azonban nem engedett a „zsarolásnak”, mert azzal elismerte volna a Jobbik vádjait. Ezek nagyjából úgy szólnak, hogy a kormány a gazdag migránsokat és a gazdag terroristákat jó pénzért simán beengedi az országba, miközben másfél éve harcol az illegális bevándorlás ellen. (Letelepedési kötvénnyel nagyjából 16 ezer külföldi érkezett hazánkba.)