A Fidesz egykori pártpénztárnoka 1993-tól egymást váltó szocialista kollégáival együtt teremtette meg a hazai pártfinanszírozás szürkezónáját. Ez a pártfinanszírozási rendszer tette átláthatatlanná a pártok mögötti gazdasági érdekcsoportok és a politika összefonódását. 1990 óta egyetlen ciklusban sem sikerült ezt a szférát átvilágítani.
A Fidesz első, 1998 és 2002 közötti kormányzati ciklusát még sikerült komolyabb Orbán–Simicska-konfliktusok nélkül átvészelni, ám a 2010-es kétharmados Fidesz-győzelem után Simicska befolyása minden mértéket elvesztett. Debreczeni József róla szóló, közelmúltban megjelent könyve szerint 2011 végén jutott informális hatalmának csúcsára, amikor saját embere, Németh Lászlóné került a fejlesztési tárca élére. Jellemző, hogy a Magyar Narancs korabeli, Debre-czeni által idézett beszámolója szerint ekkoriban kormánytagok és fideszes erős emberek rendszeresen előszobáztak Simicska Radóc utcai irodá-jában eligazításért vagy fejmosásért. A senki által nem megválasztott Simicska 2010 és 2014 között árnyék-kormányfővé lépett elő.
Simicska 2014-re kiépült médiabirodalmának zászlóshajói a Magyar Nemzet és a Hír Televízió. (És talán az index.hu – erről még lesz szó.) A közelmúltig a nagyvállalkozó érdekeltségéhez tartozott a legnagyobb hallgatottságú rádió, a Class FM, illetve a legnagyobb példányszámú napilap, a Metropol is. Jelenleg is érdekeltségéhez kötődik a Heti Válasz hetilap, a Lánchíd Rádió, illetve ezeknek a médiumoknak az online változatai. Mindezen túl – mint utóbb kiderült – Simicska Lajosnak áttételeken keresztül opciós joga volt a TV2 megvásárlására is. Az Orbán Viktorral történt szakítást megelőzően Simicska Lajos a legnagyobb befolyású szereplő volt a hazai médiapiacon, főleg, ha felidézzük, hogy 2010 őszétől fél éven át az MTVA vezérigazgatója az a Fazekas Csaba volt, aki korábban több Simicska-érdekeltségnél – Hír TV, Hung-Ister Zrt. – töltött be vezető szerepet.