Házassága összeomlott, csaknem húszéves városvezetői munkát hagyott a háta mögött, és harmincéves tanári praxisát veszélyezteti Szabó Ferenc, akiről a nyugat.hu írta meg először, hogy egy 16 éves lánnyal folytatott viszony miatt volt kénytelen távozni az alpolgármesteri tisztségéből Körmenden. A portál szerint 2016 karácsonya előtt derült ki, hogy a most 56 éves politikus hosszú ideje viszonyt folytatott a lánnyal, aki korábban a tanítványa volt a helyi Somogyi Béla Általános Iskolában. Úgy tudni, a lány szülei egy véletlen üzenetből értesültek a kapcsolatról, és ennek kapcsán feljelentést tettek. Az apa az atv.hu-nak megerősítette a fenti történetet, ám mint mondta, nem szeretne foglalkozni az üggyel, mert annak politikai vonzata is van. Abban bízik, hogy ha bebizonyosodik a tanár bűnössége, akkor elítélik, ám ha nem így történne, abba is kénytelen lesz beletörődni. Az atv.hu úgy tudja, hogy a szülők azt követően fordultak a rendőrséghez, hogy hasztalan próbálkoztak segítséget kérni ügyükben az iskola igazgatójától, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól és a város polgármesterétől. (Más lapok is írtak arról, hogy a városvezetés már korábban is kapott jelzést arról, hogy a családos alpolgármester egy diáklánnyal „jár”.)
Egyelőre nem világos, hogy mikor kezdődött a viszony, elképzelhető, hogy még az általános iskolában – ez súlyosbítaná a történtek (büntetőjogi) megítélését, hiszen a lány akkor még gyermekkorú volt (lásd keretes írásunkat).
Szabó Ferenc hivatalosan egyébként azzal indokolta január végi távozását, hogy „több időt szeretnék szentelni a kutatásaimnak, amelyeket az őstörténet témakörében folytatok. Emiatt, valamint egyéb magánéleti problémáim miatt döntöttem a lemondásomról”. (A nyugat.hu úgy tudja, Szabó harminc éve tartó házassága is tönkrement, el is költözött közös otthonukból.) A politikus a KDNP-ből is kilépett. Jelenleg az általános iskolába sem kell bejárnia, szabadságra küldték. Az RTL Híradónak a Vas megyei KLIK-nél azt mondták, Szabót csak akkor küldik el munkahelyéről, ha bűnössége bebizonyosodik – ám az eljárás idejére felfüggeszthetik.
A volt alpolgármester azóta közleményt is kiadott, amelyben azt kéri, hogy ne „igaztalan pletykák és tudatos rágalmak” alapján ítéljék meg cselekedeteit. „Láthatóan a közeledő választások és a sokak szemében szálkát jelentő kutatásaim országos méretűvé növelték esetemet. Régi taktika, hogy le kell járatni, hiteltelenné kell tenni azt, aki a gondolataival, írásaival a kialakult társadalmi rendet feszegetni, megkérdőjelezni meri” – véli a politikus, aki a vizsgálat lezárásáig nem kíván nyilatkozni, lemondásával pedig azt szeretné segíteni, hogy a kérdés mielőbb tisztázódjon, önkormányzati képviselői mandátumát azonban megtartja. Szabó Ferenc egyúttal köszönetet mondott azoknak, akik „a média által felkorbácsolt rágalomhadjáratban” melléálltak.
Nem tartoztak ezek közé a körmendi történelmi egyházak (református, katolikus, evangélikus), amelyek közleményben siettek tudatni, hogy „Szabó Ferenc egyik körmendi történelmi egyház nyilvántartásában sem szerepel, tehát egyik felekezetnek sem tagja, ezért határozottan elutasítunk minden olyan megnyilatkozást, amely kereszténységünket az ő bűnös cselekedete alapján kívánja megítélni”.
Szabó „sokak szemében szálkát jelentő”, illetve „társadalmi rendet feszegető, megkérdőjelező” kutatásai egyébként leginkább abban merülnek ki, hogy a magyarság különleges, a többitől eltérő eredetű faj, de a YouTube-on a kozmikus intelligenciáról is láthatnak előadást az okkultizmussal kevert áltudományokra fogékony érdeklődők.
Gyurkó Szilvia gyermekjogász az ATV Egyenes Beszéd című műsorában az üggyel összefüggésben elmondta:
a tanár-diák szerelmek számát a látencia miatt megtippelni sem lehet, „botránytól haladunk botrányig”. A szakértő szerint a legnagyobb probléma, hogy nagyon sokszor romanticizálják a tanár-diák szerelmet, amelyben a gyermek akkor is áldozat, ha csak évekkel később döbben rá, hogy valójában kihasználták. Hangsúlyozta: mindig a felnőtté a felelősség azért, ami történt. Gyurkó szerint, ha ki is derül egy ilyen kapcsolat, akkor sok esetben az intézményfenntartó maximum annyit tesz, hogy elküldi a tanárt, de nem tesz erőfeszítéseket annak érdekében, hogy súlyosabb következményei legyenek az ügynek. A gyermekjogász hozzátette: a felnőtteknek az a dolga, hogy megvédjék a kiskorúakat, még akkor is, ha azok adott esetben nem tudják, hogy védelemre szorulnak.
Mit mond a büntetőjog?