Kérni nem lehet, de utólag elfogadni – hacsak az intézményvezető ezt nem tiltja meg – szabad. Gyakorlatilag így fejezhető ki az a felemás jogi szabályzás, ami jelenleg érvényes a hálapénzzel kapcsolatban. Kérni, pláne előre, abszolút tilos, s ha ez kiderül, eljárás indulhat az orvos ellen, és felfüggeszthetik hivatása gyakorlásától. Legalábbis ezt mutatja az a két eset is, ami mostanában borzolta a kedélyeket: a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai eljárás keretében két évre felfüggesztett tagságától s így hivatása gyakorlásától is egy neves veszprémi nőgyógyászt, miután az ügyben bírósági ítélet is született. A páciense által feljelentett orvos 150 ezer forintos, előre elkért tarifáért kezelt és szelektált daganatos betegeket.
Friss hír, hogy belső vizsgálat indult a Semmelweis Egyetem II. sz. női klinikáján egy szülész ellen is, akit időközben felfüggesztett a MOK, mivel 160 ezer forintot kért egy sürgősségi császárműtétért. „Azért kért pénzt, amiért nem kellett volna: ügyeletes orvos volt, és az ügyeletre beesett nőtől próbált a sürgősségi műtétért pénzt kicsiholni. Holott a szülészorvosok elsősorban a nonstop készenlétért kérnek pénzt. Amikor egy szerződéses orvos például számlát ad, akkor azt írja rá: szülészi készenlét. Hálapénz nélkül is lehet szülni, hiszen az államilag finanszírozott intézményben végzett beavatkozásért elvileg senki nem kérhet pénzt, de akkor nem választható meg az orvos” – magyarázta lapunknak egy szülész-nőgyógyász.
A hálapénz jelensége többnyire a volt szocialista országok mindegyikében jellemző, de Magyarország helyzete a kelet-európai régión belül is rossz: az egészségügyet átitató korrupció mértékét tekintve csak Albániában rosszabb a helyzet, mint nálunk. Többek között ez derül ki az Európai Egészségügyi Fogyasztói Index (EHCI) legfrissebb, 2016-os adataiból, melyek szerint a vizsgált 35 ország között a 30. helyen állunk az egészségügyi ellátás színvonalának rangsorában, holott 2009-ben még a 20. helyen voltunk. Az EHCI-indexnek a szülészet-nőgyógyászatra vonatkozó értékelései alapján még mindig kirívóan rossz a helyzetünk a császárműtétek és abortuszok gyakorisága, valamint a hálapénz elterjedtsége tekintetében.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »