Ha eltekintünk a bonyolult céghálóktól, és helyettük a főszereplőkre koncentrálunk, a történet ekképpen rekonstruálható: Simicska Lajos 2014 februárjában opciós jogot szerzett az Index megvételére a tulajdonos Spéder Zoltántól. Mindez a 2015 február 6-ai G-nap előtt történt, amikor Simicska még szövetségben állt Orbán Viktorral, tehát az eredeti stratégia szerint az opció lehívása által az Index fideszes érdekeltségbe kerülhetett volna. Opciós jog érvényesítésével próbálta megvenni Simicska a TV2-t is, ám a tévécsatorna esetében az ellenfél kiüresítette az adás-vétel tárgyát képező céget, így Simicska lemaradt a televízióról, ami most Andy Vajna tulajdonát képezi.
Az eddigi Index-tulajdonos Spéder Zoltán szintén a Fideszhez köthető, azonban törésvonal alakult ki közte és a miniszterelnök között is. Mint arról a Hetek is beszámolt, Spéder a takarékszövetkezetek államosítása során „hibázott”. A kormánypártok 2013-ban döntötték el, hogy állami kézbe veszik a 150 éves magyar takarékszövetkezeti rendszert, amely országos lefedettséggel, 1600 helyi fiókkal és 2000 milliárd forintos mérlegfőösszeggel büszkélkedhetett. Az akciót Spéder Zoltán „köre” vezényelte le – sikerrel. Azonban Spéder a takarékszövetkezetek pénzével a saját bankját, az FHB-t is megtámogatta: kétszer is úgy hajtottak végre tőkeemelést az FHB Jelzálogbankban, hogy az állam tulajdonrésze 40 százalékkal csökkent. Erre reagált úgy Orbán Viktor tavaly januárban, hogy ez egy „barátságtalan, sőt ellenséges lépés, egy hiba, amit ennek a banknak ki kell javítania”.
Spéderen az sem segített, hogy a bankár és Lázár János barátsága közismert, Lázár a Spéder elleni tavaly nyári hatósági intézkedés után is barátjának nevezte Spédert: emlékezetes, hogy tavaly június 16-án a takarékszövetkezeti integrációban érintett Magyar Postánál, Spéder FHB Bankjánál, az Index-et is kiadó CEMP-nél és Spéder Zoltán lakásán is nyomozók jelentek meg. Spédernél nyolc nyomozó tartott nyolcórás házkutatást. Elemzők szerint az összehangolt hatósági akció egyértelmű üzenet volt, amit erősített a kormány közeli médiában indított Spéder-ellenes kampány is, ám – szóltak a pletykák – volt egy mentőöv: tartsa magánál az Indexet, akadályozza meg, hogy az időközben a miniszterelnök ádáz ellenfelévé vált Simicska, élve opciós jogával, megszerezhesse a portált. Úgy tűnik, Spéder a múlt hétig tudta magánál tartani a lapot. Hogy minek a hatására engedte át, az nem világos.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »