A Hetek nemrégiben arról írt, hogy bár a Jobbik még mindig nagy lemaradásban van a közvélemény-kutatásokban a Fideszhez képest, a pártban mégis bíznak a választási sikerben. Mégpedig azért, mert a saját méréseik szerint lényegesen kevésbé elutasítottak, mint a Fidesz, másrészt a Fidesz- szavazók másodlagos preferenciája a Jobbik. Ha tehát – érvelnek – valamilyen váratlan fordulat miatt tömegek veszítenék el bizalmukat a Fideszben, a Jobbik akár meg is nyerhetné a választást. A fenti teória realitásáról, illetve egyes elemeinek valóságtartalmáról kérdeztük Pulai András politikai elemzőt, a Publicus Intézet igazgatóját.
Pulai emlékeztetett: egy két hónappal ezelőtti felmérés szerint az MSZP és a Jobbik elutasítottsága egyaránt 15-16 százalékos, miközben a Fidesz a legelutasítottabb. Az igaz, hogy a Fidesz-szavazók másodlagos preferenciája a Jobbik. Azonban ha a Fidesz népszerűsége valamiért megzuhanna – aminek most nem látszik oka –, a kormánypárttól elpártoló szavazók nem mennének automatikusan a Jobbikhoz: a legerősebbnek látszó pártot választanák, és ez nem feltétlenül a Jobbik (a Publicusnál például most az MSZP, de más intézetek már a Jobbik második helyét mérik, a Nézőpont és a Tárki egészen komoly különbséggel – a szerk.).
Pulai András a pártok tartalékairól is beszélt: a négymillió bizonytalan szavazó közül nagyjából kétmillió nem fog részt venni a választáson. Ugyanakkor van kétmillió aktív, de bizonytalan szavazó. Ezek kétharmada kormányváltást akar, és ennek a tömegnek a háromnegyede baloldali érzelmű. Ez tehát azt jelenti, hogy a baloldalnak van még nagyjából 1,1 millió potenciális szavazója.