Kétszer is nácinak nevezte a Jobbikot Orbán Viktor az évértékelő beszédében, és mindkét alkalommal abban az összefüggésben, hogy a radikális párt és a baloldal összefogásra készül. A miniszterelnök a „kommunista-náci szövetség” és „szocialista-náci koalíció” kifejezésekkel próbálta érzékeltetni a centrális erőtérre váró kihívást: A Fidesz–KDNP 2014-ben és 2018-ban is azért aratott nagyarányú győzelmet, mert a tőle jobbra, illetve balra álló pártok egymást is gyengítve versenyeztek a szavazatokért. A súlyos vereségek után az ellenzéki oldal szereplői mára eljutottak odáig, hogy a múlt ellenére fel kell vállalniuk egymást, ha le akarják váltani a Fideszt. A folyamatnak két fontos állomása is lesz idén, a májusi európai parlamenti és az őszi önkormányzati választás, a nem hivatalos kampány pedig már javában zajlik. A Fidesz nyilvánvaló célja, hogy a Jobbik múltjának napirenden tartásával megakadályozza a két oldal szövetségkötését, miközben az érintettek folyamatosan gesztusokat tesznek az alkalmi együttműködés tető alá hozataláért.
Vannak azonban még csontvázak: bár a Jobbik hat éve próbál néppárttá válni, és ennek érdekében valóban megszabadult több vállalhatatlan politikusától, de az elmúlt évtized talán leggusztustalanabb jobbikos botrányának főszereplője, a Dunába lőtt holokausztáldozatokra emlékező Duna-parti cipőkbe köpködő Kulcsár Gergely például továbbra is a Jobbik tagja, sőt tavaly nyári – azóta sem cáfolt – sajtóhírek szerint a pártvezetés őt bízta meg az északkelet-magyarországi megyék Jobbik-szervezeteinek rendbetételével, miután az előző regionális igazgató, Jámbor Márk a Mi Hazánk Mozgalomba távozott.
A közelmúltban is kerültek elő a megtisztulást cáfoló felvételek: többek között Szávay István beszámolója egy zsidó nő bántalmazásáról, illetve Sneider Tamás feleségének náci karlendítésre hasonlító videója. Szávay lemondott a mandátumáról, Sneider viszont tagadja a náci vádakat, és esze ágában sincs távozni. Ráadásul a napokban Karácsony Gergely, a baloldal közös főpolgármester-jelöltje is alapot adott a bírálatra, ugyanis a Hír TV-ben megvédte Gyöngyösi Márton 2012-es parlamenti felszólalását, mikor is a Jobbik képviselője a zsidó származású politikusok listázásáról beszélt. (Gyöngyösi beszédére reagálva a Hit Gyülekezetéhez közel álló Mindannyian Együtt Jeruzsálemért Alapítvány több tízezres tüntetést szervezett a Kossuth térre, ahol a Fidesz, az MSZP és az Együtt politikusai egységesen ítélték el a megnyilvánulást.) Karácsony Gergely végül bocsánatot kért a Gyöngyösit mentegető nyilatkozatáért, és nyilvánvalóvá tette, hogy vállalhatatlannak tartja az efféle megnyilvánulásokat.