A Néppárt bizottmánya előtt három lehetőség állt: bent tartani, felfüggeszteni vagy pedig kizárni a Fideszt. A döntés napján mindkét félnek mérlegelnie kellett, melyik verzió jár a legkisebb politikai arcvesztéssel. Aki azt várta, hogy egyértelmű állásfoglalás születik, csalódottan olvashatta a szerdai nap történéseit. A Néppárt bizottmánya ugyanis úgy döntött, hogy felállítja az úgynevezett Bölcsek Tanácsát, amely jelentést készít a magyar jogállamiság állapotáról. A Spiegel Online értesülései szerint a „három bölcs” Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár, Herman Van Rompuy, az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanács volt elnöke és Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament (EP) volt elnöke személyében fog megtestesülni.
Amíg a bölcsek a jelentést készítik, addig a hivatalos dokumentum szövegezése értelmében a Fidesz felfüggeszti a Néppárttal egyetértésben a saját tagságát. Ez azt jelenti, hogy nem vehet részt az EPP tanácskozásain, nem szavazhat és lényegében semmilyen érdemi kérdésben nem foglalhat állást. Meglepő módon a KDNP viszont az EPP tagja marad(hat). Felmerül, megéri-e így maradni?
Az uniós nagypolitikában egy adott pártcsaládhoz való tartozás nem csupán presztízskérdés. Egy pártcsaládban levő párt EP-listáján mandátumot szerző képviselő automatikusan felvételt nyerhet egy képviselőcsoportba, míg a külsős tagok felvételéről szavaznia kell a frakciónak. Egy erős pártcsaládon belüli befolyásos szerep rendkívül előnyös tud lenni, elvesztése pedig nem kis politikai kudarcot jelent. Pontosan ezért a Fidesz hivatalos álláspontja az egész tagsági vita alatt az volt, hogy a Néppártban kíván maradni, szinte „bármi áron”.