Segített-e idegennek az elmúlt hónapban? Adományozott-e pénzt jótékony célra? Önkénteskedett-e valamilyen szervezetnél? – ezekkel a kérdésekkel méri fel 2008 óta a Gallup világszerte az emberek nagylelkűségét, a Charities Aid Foundation (CAF) szervezet megbízásából. Az elmúlt tíz év összesített adatai alapján a „jótékonysági mutató”, azaz a World Giving Index rangsorának top20-as élmezőnyében egyes fejlett országok (USA, Új-Zéland, Ausztrália, Írország, Kanada, Nagy-Britannia, Málta, Svájc, észak-európai államok) mellett közel felerészt olyan ázsiai és afrikai országok szerepelnek, mint Mianmar, Indonézia, Kenya, Egyesült Arab Emírségek, Türkmenisztán vagy Libéria.
A világ nagylelkűségi rangsorában Magyarország – más posztkommunista országokkal együtt – stabil sereghajtónak számít: 126-ból a 109. helyen áll. Az utolsó előttiek a görögök, a legszűkkeblűbbek pedig a kínaiak – legalábbis a CAF adatai szerint. Míg a top20 országokban minden második ember segít, önkénteskedik vagy adakozik, addig nálunk minden negyedik-ötödik, Kínában, Görögországban csak minden hatodik.
A magyarok körében az idegenek iránti segítőkészség 2013 után erősen csökkent (52-ről 38 százalékra), míg az adakozási és az önkénteskedési hajlandóságunk a válság után enyhén nőtt (20 százalék és 9 százalék).