„Ha muszáj a diákok jelenléte az érettségihez, akkor nem érdemes elhalasztani a vizsgákat, mert ha májusban tényleg újraindítják a gazdaságot, akkor nem tudni, hova fajul majd a járvány. Később lehet, hogy rosszabb lesz a helyzet, bár így is rizikós a májusi vizsgáztatás. Talán a szlovákoknak van igazuk, meg azoknak az országoknak, amelyek nem tartanak idén érettségi vizsgákat” – mondta el lapunknak egy budapesti szülő, akinek érettségiző gyereke van. Más szülők is hasonló véleményen voltak, többen kiemelték, hogy az érintett fiataloknak és családjuknak nagyon stresszes volt az elmúlt másfél hónap, és gyakorlatilag minden családban akad veszélyeztetett személy.
Sokáig bizonytalan volt az idei érettségik lebonyolításának mikéntje és időpontja. Az operatív törzs oktatási csoportjának javaslatára a kormány április 15-én döntött úgy: május 4. és 21. között csak írásbeli vizsgákat tartanak, kivéve néhány tárgyat, melyekhez szóbeli érettségi van előírva. A felvételi pontszámítás szabályai nem változnak. A vizsgákon ajánlott a maszkviselés és kötelező a fertőtlenítés, illetve egy teremben legfeljebb 10 diák tartózkodhat. A hírek szerint Újpesten például minden diáknak és tanárnak FFP2-es maszkot és gumikesztyűt osztogatnak majd – kérdés persze, hogy mennyire lesz könnyű ilyen felszerelésben órákon át tesztet írni.
„Egy tudományos konferencián az ország legnevesebb járványügyi szakértői is egyértelműen úgy nyilatkoztak kérdésemre, hogy az érettségit meg lehet és minél előbb meg is kell tartani. Mégpedig most, amikor a járvány kontroll alatt van, amikor az aktív esetszám alacsony szinten stabilizálódik. Jelenleg nem látok arra indokot, hogy az érettségit elhalasszuk, ezért az eredetileg kijelölt május 4-i időpontot fenntartjuk és a maximális egészségvédelmi intézkedések mellett lebonyolítjuk az érettségit” – mondta Facebook-oldalán közzétett videójában Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár.