Az egyik diák a Semmelweis Egyetem, a másik pedig a hírek szerint a győri egyetem hallgatója, és az ATV értesülései szerint február 22-én tértek vissza Iránból, ahol családlátogatáson voltak. Jelenleg a Szent László kórházban vannak karanténban elkülönítve, párjaikkal együtt. Mivel nem tartották be az egyetem által kért kéthetes otthon tartózkodást, és nem voltak különösebb tüneteik, csak később jelentkeztek – az elmondások szerint kíváncsiságból – szűrésre. Ezalatt a két hét alatt viszont az egyetemen és számos egyéb helyen is veszélyeztették a környezetüket.
Különösen azért van nagy jelentősége annak, hogy az első magyarországi fertőzöttek irániak, mert Kínán kívül a világ egyik legfertőzöttebb régiója, gócpontja éppen Irán. A perzsa rezsimet ráadásul rengeteg kritika éri a külföldi szakértők részéről, hogy nem tesz eleget a járvány visszaszorításáért, illetőleg, hogy büszkeségből, vagy számításból, de elhallgatja a fertőzések és halálesetek valódi számát. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a járvány eddig több mint 3000 embert ért el, míg az áldozatok száma 100 fölé is emelkedhetett Iránban (lapzártánkig).
Ráadásul az iráni helyzet abból a szempontból is különös, hogy a parlamenti képviselők egy számottevő része, 23 fő megbetegedett, míg Hamenei ajatollah egyik közeli tanácsadója bele is halt a betegségbe. A járvány megfékezésére a vezetés ezért most még drasztikusabb intézkedéseket vezetett be, mozgósítottak 300 ezer katonát a hatósági munkához, de elengedtek ideiglenesen 54 ezer rabot is, hogy a börtönökben levő járványt megfékezzék.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »