Ötvenhat polgármester között aláírt egy nyilatkozatot, melyben arra hívják fel a kormányt, hogy ne gyengítse, hanem erősítse az önkormányzatok szerepét. Milyen folyamatok motiválták az aláírásra?
– Több ok miatt döntöttem az aláírás mellett. Az első, hogy 2010-et követően nem került be az Alaptörvénybe, hogy az önkormányzás az állampolgárok közösségét illeti meg, és egyre inkább alattvalóknak tekintették az önkormányzatokat, így az alkotmányos védelmük gyengült meg.
A második, hogy a mostani járvány rávilágított arra, hogy a végvárakban van a közvetlen kapcsolat a lakossággal, a legtöbb segítséget az önkormányzatok tudták adni. A harmadik, hogy folyamatosan csökken az önkormányzatoknak adott feladatok finanszírozása. Negyedik, hogy korábban az önkormányzatok a személyi jövedelemadó 100%-át megkapták a helyi állampolgárok után, ma pedig 0%-ot. Az ötödik dolog, hogy az rendszerhibát jelez, ha az önkormányzatok közel fele külön forrásokért az államhoz folyamodik. Én ezt „pofapénz”-nek nevezem, mert van, amikor pályázat nélkül vagy pályázat útján, diszkriminálva osztják el a forrásokat.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »