Idén akár 30 százalékkal is drágulhat a zöldség-gyümölcs, miután a márciusi fagyok óriási károkat okoztak a gyümölcsösökben. Különösen a kajszi- és az őszibarackból lehet számítani óriási hiányra, nemcsak hazai, hanem európai szinten is, de például a korai burgonya jelentős része is elfagyott. Ráadásul ez nem új jelenség: a barackosok évek óta elfagynak a kiszámíthatatlan – vagy éppen már nagyon is kiszámítható – tavaszi erős fagyoknak köszönhetően. Nem csak önmagában a fagyokkal van gond: a telek is egyre enyhébbek – amellett, hogy ez kedvez a kártevőknek, a fák is korábban kezdenek rügyezni és virágozni, így jobban ki vannak szolgáltatva a hullámokban érkező erős hidegnek.
Mindez az éghajlatváltozással van összefüggésben, amelynek következményeit már évek óta tapasztaljuk – nem csak a kiszámíthatatlan tavaszi fagyok tekintetében. A folyamat Magyarországon a hőhullámok gyarapodásával, a jelenleginél szélsőségesebb vízjárással jellemezhető, csökkent a hideg napok száma, míg a meleg napoké megemelkedett. Várhatóan egyre hosszabbak lesznek az aszályos időszakok, s egyre gyakoribbá válnak a nagy intenzitású, bőséges esővel járó viharok. Területileg egyenetlen lesz a csapadékeloszlás, ami elsősorban Magyarország középső, keleti és északkeleti területeit érintheti. Elmondható, hogy rendkívül kedvezőtlen menetrendi változást érzékelhetünk majd az időjárásban.
„A legsúlyosabb változásnak ma már az tűnik – ezt a világűrből lehet megfigyelni –, hogy a korábbi éghajlati öveknek nevezett jól körülhatárolható, hőmérséklettel, uralkodó széliránnyal és csapadékviszonyokkal jellemzett területek a bolygón »elvándorlásban« vannak”