A 2006. őszi zavargások és megemlékezések során 150-200 rendőr és minimum 500 civil személy sérült meg.(Fotó: MTI / Kovács Tamás)
„Azért lett Áldozatok 2006 a film címe, mert egyszerre szól a tévészékháznál és a Kossuth téren megsérült rendőrökről és azokról a civilekről, akik az utcán sétáltak, amikor a rendőrök összeverték őket. Olyan volt, mintha 2006 szeptemberében és októberében megszűnt volna a jogállam és két hónapra diktatúrává változott volna az ország. Ez 15 éve történt, több könyv és film dolgozta fel a témát. Tényfeltáró dokumentumfilmet mégis azért forgatott Bodoky Tamás újságíró, a Túlkapások című könyv szerzője és Skrabski Fruzsina dokumentumfilmes, mert a felelősök nem kaptak büntetést, az ártatlan áldozatokat azóta sem tisztázták, és rengeteg a tévhit 2006-tal kapcsolatban” – hangzott el az Áldozatok 2006 című tényfeltáró dokumentumfilm díszbemutatóján.
A megrázó alkotásban áldozatok, ügyvédek, szemtanúk, ügyészségi szóvivő, rendőrök és politikusok beszámolói mellett egykori videófelvételek révén is felidézik az őszödi beszéd kiszivárgását követően Pesten elszabadult utcai brutalitást és káoszt, a rendfenntartó erők súlyos dilettantizmusát és még súlyosabb jogsértéseit. A filmkészítők megpróbálták szóra bírni Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnököt és Gergényi Pétert, a BRFK akkori főkapitányát is, mint a történtek első számú felelőseit, de ők elzárkóztak mindennemű nyilatkozattól és bocsánatkéréstől.
A dokumentumfilmben anonim módon megszólaló, az akkori események egyik érintett rendőri vezetőjének becslése szerint a 2006. őszi zavargások és megemlékezések során 150-200 rendőr, továbbá minimum 500 civil személy sérült meg. Ráadásul utóbbiak nagy részét ártatlan utcai járókelőkként verték össze és állították elő a rendőrök, mert rosszkor voltak rossz helyen. Például ott laktak a belvárosban vagy épp a Fidesz által szervezett 56’-os ünnepi megemlékezés békés résztvevői voltak.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »