Szinte az egész világon visszatért az infláció. Ez részben érthető: a koronavírus-válság hatására a gazdaságokat és a termelést leállították. Ennek súlyos következményei lettek: a gazdaságok teljesítménye (GDP) drámaian visszaesett és megugrott a munkanélküliség. Ilyen szintű gazdasági és társadalmi zárlat azonban nem volt sokáig fenntartható, amint alábbhagyott a járvány, fokozatosan megindult az újranyitás. A vakcinák megjelenése és a Covid újabb hullámai egy különleges időszakot eredményeztek a gazdaságok számára. Míg bizonyos szektorokra hosszabb távú, lassú kilábalás vár (turizmus, idegenforgalom, vendéglátás…), addig más területek számára lökést adott a pandémia (technológiai szektor, gyógyszeripar, internetes szolgáltatások és kereskedelem).
Kérdés, hogy a megnövekedett infláció átmeneti-e, vagy tartósan fennmarad, esetleg akár további komoly mértékű emelkedés is előfordulhat?
A 2021-es újraindítás dinamikus növekedést hozott, mind az Egyesült Államokban, mind Európában és az egész világon. Magyarországon különösen gyors a kilábalás üteme, a nyár folyamán a GDP már utolérte a válság előtti szinteket. A növekedés motorja a jegybankok és a kormányok gyors beavatkozása: nagy mennyiségű pénzzel árasztották el a világgazdaságot, illetve részben a lakosságot is, miközben a kamatokat továbbra is alacsony szinten tartották eddig.