Ez már nem vicces! A szélsőjobboldali extrémisták és a humor” – ezzel a címmel jelent meg az Európai Bizottság kiadásában egy 18 oldalas tanulmány. Az írás nem kevesebbet állít, mint hogy a humor – kifejezetten a mémek – az extrémista (szélsőjobboldali) mozgalmak központi fegyverévé váltak, amellyel aláássák a nyílt társadalmakat és csökkentik az erőszak felé mutatott tűréshatárt.
Az elemzést az Európai Bizottság rendelte meg (bár ez automatikusan nem jelenti azt, hogy a Bizottság egyet is ért ezzel), és azt vezeti elő, hogy a szélsőjobboldali radikális nézetek és az ezek alapján elkövetett terrorcselekmények összefüggésben állnak a leggúnyosabb, politikai és társadalmi témákat tartalmazó mémek terjedésével.
A tanulmány főleg az Egyesült Államokban működő alt-right mozgalom által működtetett platformokat és szimbólumokat veszi górcső alá, felhívva a 4chanhez és a 8chanhez hasonló netes fórumokra, illetve az ott terjedő, „gúnyos, fehér felsőbbrendűség játékos, ironikus újraértelmezésére” irányuló mémek (például Pepe béka, Doge kutya és a „gondolkodó emberke”) veszélyeire a figyelmet. A szerzők szerint ezek a csatornák és a mémek azért jelentenek fenyegetést a demokratikus államokra, mivel az extrémisták egyik legeredményesebb taktikája az, hogy a humorral „szélsőjobboldali szubmozgalmak” tagjait próbálják behálózni (például bevándorláselleneseket, jobboldali populistákat vagy olyanokat, akik szerint a szólásszabadságot a politikai korrektség fenyegeti), és elfogadhatóvá tenni a kisebbségek felé irányuló verbális és fizikai erőszakot.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »