Egyre hangzatosabb ígéreteket fogalmaznak meg az ellenzéki előválasztás miniszterelnök-jelöltjei. Jakab Péter, a Jobbik elnöke kormányzása első napjaiban börtönbe juttatná Polt Péter legfőbb ügyészt, Karácsony Gergely, az MSZP–Párbeszéd jelöltje pedig arról beszélt, hogy utasítaná az adóhatóság elnökét, hogy zárolják mindazok vagyonát, akik a köz terhére gazdagodtak meg. A DK-s miniszterelnök-aspiráns, Dobrev Klára is többször nyilatkozott úgy, hogy kétharmados felhatalmazás nélkül is alkotmányoznának. De vajon van-e jogi lehetőségük egyáltalán arra, hogy mindezt megtegyék?
„Az első napomon az irodám előtt fognak ülni az állami vezetők úgy, mint a verebek, várják majd a sorsukat, kivéve Polt Pétert, mert vele más terveim vannak, börtönbe fog kerülni” – ezt mondta Jakab Péter, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje az ATV-ben rendezett televíziós vitában. Hogy egy-egy miniszterelnök miként küldheti börtönbe egy másik állami szerv vezetőjét, annak megértésében Brenner Kolomant, a Jobbik országgyűlési képviselőjét, az Országgyűlés alelnökét hívtuk segítségül. Szerinte Jakab ezen kijelentése arról szól, hogy a magyar társadalomban 32 éve hihetetlen igény van az elszámoltatásokra.
A politikus úgy látja, a megoldás az, hogy feláll egy Korrupcióellenes Államügyészség, ami letartóztatja a legfőbb ügyészt. Kérdésünkre válaszolva kifejtette, hogy egy ilyen intézmény létrejöttéhez szerinte nincs szükség kétharmados felhatalmazásra.