Thibaud Gibelin francia politikai elemző, az MCC vendégoktatója 2020-ban publikálta Miért játszik és nyer Orbán Viktor? (Pourquoi Viktor Orbán joue et gagne) című kötetét. A szakértő a Heteknek nyilatkozva mindenekelőtt kiemelte, hogy a francia elnökválasztás eredménye logikusan követi Franciaország harminc éve, vagyis a maastrichti szerződés aláírása óta tartó politikai pályáját. A különbség szerinte csupán annyi, hogy a második forduló vesztese ezúttal egy alternatív politikai irányvonalat képvisel, és éppen ebből fakadóan úgy tűnik, a nemzetek feletti európai projekt alacsonyabb legitimitást élvez a francia polgárok körében.
„Franciaország folytatja tovább eddigi pályáját, különösen Emmanuel Macron győzelme után, mely újabb lendületet ad a francia EU-elnökségnek a hátralévő két hónapban. A francia államfő figyelmét ugyanakkor a törvényhozási választások (június 12. és 19.) is lekötik majd, s neki kell ellátnia az EU vezetését is, miközben az ukrajnai háború minden más ügyet háttérbe szorít” – magyarázta Gibelin.
Ami Macron és Orbán kapcsolatát illeti, az elemző leszögezte, hogy az a pragmatizmuson alapul, a kettejük közti megállapodás pedig lehetővé teszi az ideológiák valós súlyának lemérését. A francia államfő által a magyar demokráciára tett megjegyzésre kitérve (ti. Emmanuel Macron kijelentette, hogy Franciaországban a magyarországi helyzettől eltérően kritizálhatják, sőt ki is fütyülhetik az elnököt), Gibelin elmondta, hogy az egy alaptalan állítás volt. „A célja pedig az volt, hogy hízelegjen a franciáknak, hogy ők a legszabadabb emberek.”
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »