Magyarország április 3-án dönt arról, hogy milyen összetételű Országgyűlést szeretne a következő négy évre. Mielőtt azonban erre sor kerülne, egy másik fontos államhatalmi szereplőről, a köztársasági elnökről is minden valószínűség szerint döntés születik, csak éppen a Parlament üléstermében. Áder János köztársasági elnök mandátuma május 9-én jár le és a hatályos jogszabályok értelmében az új államfőt Áder megbízatásának lejárta előtt legalább harminc, de legfeljebb hatvan nappal kell megválasztani.
Mint Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban bejelentette: az Országgyűlés február 21-től március 10-ig tartó tavaszi ülésszakának utolsó napján fog szavazni a törvényhozás az államfő személyéről, aki egyebek mellett hivatott a nemzet egységét kifejezni, legalábbis jelképesen. Ez azt jelenti, hogy a parlamenti választások előtti lehető legkorábbi dátumot jelölték ki a választásra. Figyelembe véve a Fidesz kétharmados többségét, a politikai realitások talaján állva biztosra vehető, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által támogatott Novák Katalin lesz a befutó (az első fordulóban kétharmados többség kell a győzelemhez, ha ez nem teljesülne, akkor elegendő a sima szavazattöbbség is).
Vajon mit tud tenni ebben a helyzetben az ellenzék? Milyen szempontok alapján érdemes jelöltet vagy akár jelölteket állítaniuk?
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »