Ellepték az internetet a különböző energiatakarékossági tippek és javaslatok, amelyekre – valljuk be – jócskán van is igény, miután az ukrajnai háború, és az arra válaszul hozott átgondolatlan nyugati szankciók látókörön belülre hozták még a rezsicsökkentésben fürdőző magyar emberek számára is a gázválság rémképét. Még abban az esetben is érdemes megszívlelni a szakmai szempontból is valid tanácsokat, ha az ember az átlagfogyasztás alatt van – hiszen a gyengülő forint, az elszabaduló infláció, de még a ki tudja hanyadik Covid-hullám is komolyan meggyengítheti nemcsak a nemzet, de a családok gazdálkodását is. Most mindenki ott spórol, ahol tud – és milyen jól teszi. Tehát – takarékoskodva még a leütött karakterekkel is, jöjjenek a beharangozott tippek energiaspórolásra.
A különféle szórakoztató elektronikai eszközöknél (tévé, laptop, házimozi rendszer stb.) van egy úgynevezett standby funkció, azaz készenléti állapot, aminek az a lényege, hogy kényelmesebbé teszi a felhasználó részére a ki-be kapcsolgatást. Tehát hiába kapcsoljuk ki ezeket az eszközöket távkapcsolóval, azok csak alvó funkcióba kerülnek, hogy aztán villámgyorsan felébredjenek egy újbóli bekapcsolásra. Ezzel az a gond csupán, hogy hiába nem használjuk alvás vagy éppen munka közben ezeket a készülékeinket odahaza – azok bizony eszik az áramot.
A 24.hu újságírója csinált is egy kísérletet magánál, hogy mennyit tudna spórolni akkor, ha használat után fixen és ténylegesen kikapcsolja ezeket az eszközeit. Az eredmény magáért beszél, havi fogyasztásának a 10 (!) százalékát takarította meg csak azzal, hogy azok nem voltak standby üzemmódban folyamatosan. Más számítások szerint ez éves szinten akár 440 kWh áram megtakarítást is jelenthet.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »