hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Sportközgazdász: ez volt az angolok elleni győzelem legnagyobb haszna
Hogyan kezeljük helyén a történelmi sikert?
Sportközgazdász: ez volt az angolok elleni győzelem legnagyobb haszna

Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

2022. 06. 16.
Hatvan éve nem győztük le az angol futball­válogatottat – most pedig rövid időn belül oda-vissza sikerült, ráadásul idegenben megsemmisítő fölénnyel, 4 : 0-ra. Ha ez nem is jelenti azt, hogy régi dicsőségében tündököl a magyar foci, joggal lehetünk büszkék a Marco Rossi által összekovácsolt válogatottra. Főleg, hogy a pályán kívül is zajlanak a játszmák.

Több százezer magyar szurkoló lehetett kissé zavarban a képernyők előtt odahaza, amikor a wolverhamptoni stadionban felcsendült a magyar himnusz, mert szinte alig lehetett azt hallani a füttykoncerttől. Ez önmagában még nem okozott meglepetést az angol szurkolókat ismerők körében (magyar részről ez egyáltalán nem szokás, a himnuszt szinte mindig tiszteletben tartja még a kemény mag is), az már annál inkább, hogy jól hallhatóan lényegében egy másik rigmust kezdett el skandálni a közönség a himnuszunk közben. Nem is akármit: „Tudjuk, kik vagytok, rasszista rohadékok” – zúgott több ezer torokból, miközben a nemzeti tizenegy a helyszínen tartózkodó pár száz szurkolóval egyetemben megpróbálta túlénekelni az angolokat, arra kérve Istent, hogy áldja meg a magyart. Legalább még egyszer az angolok ellen, ha már a Puskásban sikerült 60 év után csodát tenni ellenük.

Az persze jó kérdés, hogy az angol szurkolók milyen jogalapon „rasszista rohadékozzák” le a magyarokat, miután jó ideje nem volt szemmel látható incidens a magyar szurkolók részéről a lelátókon. Mindez ráadásul azután, hogy az UEFA ilyen-olyan indokokkal, kettős mércét alkalmazva, drákói szigorral ítélt nekünk két zártkapus mérkőzést „rasszizmusra” és „homofóbiára” hivatkozva. Egyetlen incidenst azért csak sikerült találnia a brit sajtónak: június elején ugyanis a Puskás Arénában, az 1 : 0-ra megnyert első mérkőzésen, 14 év alatti gyermekek fütyülték ki – a beszámolók szerint – az angol válogatott BLM-től kölcsönzött térdelős performanszát. Az angol szurkolói válasz nyilvánvalóan ennek szólhatott, ami meg utólag egy extra jelentőséget is ad a magyar válogatott történelmi négygólos, kiütéses sikerének: hiszen pont a nemzeti himnuszunk alatt sikerült a wolverhamptoni stadion közönségének „rasszista rohadéknak” bélyegezni a magyar gyermekek tízezreit.

Nem véletlenül emelte ki azt Szalai Ádám a mérkőzést követően, hogy szerinte „a győzelem már az első percben eldőlt, hogy a magyar közönség nem ült fel a provokációra, ami a himnuszunk alatt történt”. Valóban, adott volt a magas labda, amit nem csapott le a helyszínen tartózkodó magyar szurkolótábor, de éppúgy elképesztő dicséret illeti a válogatott tagjait, akik lassan már kezdenek hozzászokni az efféle provokációhoz. Emlékezzünk csak vissza, hogy milyen méltatlan helyzetbe hozta Németország a magyar válogatottat a 2020-as Európa-bajnokságon, amikor előbb a meccs helyszínéül szolgáló müncheni Allianz arénát akarták szivárvány színre kivilágítani, majd 11 ezer szivárványos zászlót osztottak ki a szurkolók között, később ugyancsak a nemzeti himnusz alatt sikerült berohannia egy LMBTQ-aktivistának a pályára, hogy az éneklő magyar válogatott orra előtt demonstráljon.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!