Az elmúlt három év különösen nehéz és kegyetlen volt a gyerekek számára, és az, hogy minden információ az interneten, a médián keresztül árad rájuk. Nagyon sokan panaszolják, hogy elment a gyerekkoruk” – számolt be klinikai tapasztalatairól Pászthy Bea gyermekpszichiáter az MCC és az NMHH múlt heti gyermekvédelmi konferenciáján. Minden előadó kihangsúlyozta, hogy a gyerekeknek – különösen 14 éves kor alatt, de azután is – nemcsak az offline, hanem az online térben is rendkívüli módon szükségük lenne a szülői törődésre és védelemre, s nagyon igénylik is azt.
Pászthy Bea kiemelte: mára a pszichiátriai betegségek tartalmi kontextusa megváltozott, médiavezéreltté vált. Ott tartunk, hogy az Amerikai Pszichológiai Társaság a klímaválság lélektani hatásait egy nagyon komoly pszichológiai tünettannak ismerte el. A pszichiáter maga is azt tapasztalta, hogy 2019-ben megugrott azoknak a gyerekkorú pácienseinek a száma, akiknél a klímaválság és a várható világvége miatti szorongás komoly mentális problémákat okoz. Ezt egyértelműen a média gerjeszti, s az a következménye, hogy tizenévesek sokasága érzi ma úgy: nincs hatása a sorsára és jövőjére, nincs hova kirepülnie.
„Jönnek az anorexiás gyerekek, a bolygó jövőjét féltő, súlyos restriktív diétával élők, az éhezők, az önvagdosók, a depressziósok és öngyilkosságot elkövetők. Ők még inkább keresik azokat az online tartalmakat, amik kielégítik ezt az állapotukat vagy még mélyebbre rántják őket, gyerekek tömegei látogatják az öngyilkossági oldalakat”