Az év elején – ahogy az lenni szokott – elárasztották a közösségi oldalakat a különféle újévi fogadalmak, amelyből ezúttal az domborodott ki, hogy sokan a kapcsolataik ápolását, rendezését tűzték ki célul a 2023-as esztendőre. Nem csoda, hiszen kutatások sora hívja fel arra a figyelmet, hogy az elmúlt 2-3 év világot megrendítő válságai – előbb a véget nem érő Covid-világjárvány, majd a nyomában kibontakozó európai háború, és az ezekből következő energia- és gazdasági válság – nemcsak emberéleteket követelt, és egzisztenciákat szüntetett meg, de drámai mértékben szétzilálta az emberi kapcsolatokat is, legyen szó a legintimebb házastársi viszonyról, vagy össztársadalmi együttélésről. Az általános életérzést Csepeli György szociálpszichológus találóan fogalmazta meg a Hit Rádiónak adott interjújában: „A világ, amely az emberek esetében soha nem volt egy biztonságos hely, a bizonytalansággal, a változékonysággal, a kétértelműséggel olyan jellegű helyzetet teremt valamennyiünk számára, amely bizonyos szempontból már a holnapi napnak az előrelátását is megnehezíti.”
Annak ellenére, hogy korunk társadalmi eszméit, főbb ideológiáit az elfogadás, a tolerancia és szolidaritás kétségkívül fontos fogalmai határozzák meg, az utóbbi években inkább azt tapasztalni, hogy mintha minden korábbinál kevésbé sikerülne azok tartalmát a mindennapokban is megvalósítani. Sőt, a progresszív aktivisták éppen ellenkező irányba hatnak akkor, amikor a kritikus gondolkozás, valamint a vita- és párbeszédkészség visszaszorításával kívánják elejét venni az esetleges gyűlöletbeszédnek, bármit is jelentsen az. A szeretet nevében elindított hadjárat lényegében minden korábbinál nagyobb haragot táplált az emberekben: a szobordöntögető cancel culture (eltörlés kultúrája), vagy éppen a közösségi oldalak cenzúrájának egyre emelkedő támogatottsága, és az utcákon is tapasztalható erőszakos anarchia is azt üzeni – ha másképp gondolkodsz, vagy sért engem, amit mondasz, kíméletlenül eltaposlak.
Sajnos az ideológiai csatározásokon túlmenően is megviselte a társadalom szövetét az elmúlt három év. A politika és közélet még jobban megosztotta az embereket, a többség a szélsőségesség irányába mozdult el, amit nyilvánvalóan hatványozottan felerősítettek a közösségi oldalak indulatos megjegyzéseket díjazó algoritmusai. Ez aztán drámaian rontott a közbeszéd állapotán is, a trágár megszólalások, a tekintélyekkel szembeni alpári stílus csak a jéghegy csúcsa, a mélyben nem ritkák már a gyötrelmes szenvedéssel és kínhalállal történő fenyegetőzések sem.