„Hogyan ragyogtak a sárga csillagok a rózsaszín háromszögek mellett a kísértetiesen csendes és kora esti órákban, ami nem sokkal később a holokauszt sötét éjszakájává vált” – mondta az amerikai nagykövet. Azt tudjuk, hogy a rózsaszín háromszögek a homoszexuálisok megkülönböztető jelzése volt. A mondatból úgy tűnik, mintha a nagykövet úr a két csoport üldözését egy újfajta sorrendbe helyezte volna, és a zsidóüldözést a homoszexuálisok üldözésének egyfajta tragikus kísérő jelenségeként látná. Mennyire pontos ez a megállapítás?
Rózsaszín háromszöget valóban kaptak azok az árja német homoszexuálisok, akiket koncentrációs táborokba vittek. De ez a táboron belüli, az adott személyek elítélésének okát kifejező jelzés volt, ahogy a
fekete például a romáknak, a zöld a köztörvényes bűnözőknek, a piros a kommunistáknak, szociáldemokratáknak, egyéb politikaiaknak, a sárga csillag pedig a zsidóknak a jele volt a táboron belül.
1933-tól egészen 1945-ig mindegyik általam eddig felsorolt hálózati csoportra igaz volt ez, viszont amiről Pressmann nagykövet úr beszélt, az a táboron belüli megkülönböztető jelzés volt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »