Képbe hozzuk! A Hetek előfizetői akciójában a 90 nyeremény mellett a fődíj most egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.
Most októberben az infláció mutatója hazánkban 9,9 százalékos értékkel egyszámjegyűvé vált (EU-s szinten 2,9 százalék a drágulás mértéke), azaz ekkora a drágulás mértéke a tavaly októberi árakhoz képest. A hazai infláció csökkenésében nem kis szerepe van annak, hogy tavaly ilyenkor emelkedtek az árak a rezsicsökkentés visszafogása, majd a benzinárstop kivezetése miatt.
Az energiaárakon kívül a drágulást számos egyéb tényező is befolyásolja, ilyen például a forintárfolyam alakulása. Elemzők szerint valószínű, hogy az árak emelkedése jövőre, ha kisebb mértékben is, de folytatódni fog. A háztartások életszínvonala című friss KSH-kiadvány a 2022-es helyzetet tükrözi, ami vegyes év volt, tekintve, hogy az első felében még a választási pénzeső generálta fogyasztás dominált, amit aztán egy mind jobban elszabaduló infláció követett. Jóllehet, a bérek éves átlagban 18 százalékkal nőttek, az áremelkedések miatt nem nagyon éreztük ennek a hatását (egész pontosan 2 százalékkal nőtt a reáljövedelmünk). Ez kihatott a fogyasztásra is, különösen a kiskereskedelmi mutatókra: a forgalom nőtt, a fogyasztás volumene csökkent, azaz egyre többet költöttünk egyre kevesebb dologra, különösen a hátrányosabb helyzetű régiókban.