A magyarok hagyományosan család- és házasságpártiak, és ez ma sincs másképp. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) a Házasság Hete alkalmából idén is végzett felmérést a témában, s kutatásuk szerint honfitársaink 70 százaléka tartja a házasságot a legideálisabb párkapcsolati formának, további 19 százaléka inkább az élettársi kapcsolatot, 7 százalék pedig a külön háztartásban élő partneri kapcsolatot favorizálja. Mi több, a fiatalok körében az átlagnál is kedvezőbb a házasság megítélése.
A KINCS tavalyi kutatása szerint az emberek fele, a házasságban élőknek pedig a kétharmada tartja a házasságot egy életre szóló szövetségnek. A magyarok mintegy háromnegyede véli úgy, hogy a házasság boldogságot és érzelmi biztonságot nyújt. A megkérdezettek fele szerint jobb, ha a gyermekvállalás előtt összeházasodik a pár – és ez nemcsak elmélet, hiszen ma már a Magyarországon megszülető gyermekek közel háromnegyedének házasok a szülei, míg 2015-ben ez a mutató csak 50 százalék körül volt.
Azt, hogy a házasságpártiság nem csak egy szólam, az is tükrözi, hogy a magyar társadalom legnépesebb csoportját továbbra is a házasok alkotják (43%), míg az élettársi kapcsolatban élők aránya 12% a KSH adatai szerint. A házasságkötések száma 2010 és 2021 között a kétszeresére emelkedett. Azóta elindult egy visszaesés, úgy tűnik tehát, hogy a „házassági boom” lecsengőben van: míg a 2021-es csúcsévben 72 030, addig tavaly 46 550 házasság köttetett, ami a tíz évvel korábbi adatnak felel meg. A mélypont eddig a 2010-es 35 ezres adat volt.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »