A mikor a hongkongi születésű, brit állampolgárságú Jeannette Ng 2019-ben átvette a fantasztikus irodalom egyik fontos díját, sokak számára meglepő beszédet mondott. Az akkor még a legjobb új íróknak járó John W. Campbell néven futó elismerés átvételekor köszönőbeszédét ezzel kezdte: „John W. Campbell, akiről ezt a díjat elnevezték, fasiszta volt. Az Astounding Science Fiction magazinnál végzett szerkesztői kontrollja felelős a sci-fi hangjának kialakulásáért, melynek árnya ma is rávetül erre a tematikára, amely: Steril. Férfi. Fehér. Az imperialisták és gyarmatosítók, telepesek és iparmágnások törekvéseinek felmagasztalása. Igen, tisztában vagyok azzal is, hogy vannak kivételek.”
A rövid beszéd egy, a rajongók körében jól ismert tényt erősített meg: John W. Campbell, az Astounding magazin legendás főszerkesztője erősen saját kora és korlátoltsága nézőpontjából látta a világot: inkább férfiaknak adott lehetőséget a megjelenésekre, az akkor még alig létező szexuális kisebbségi jogvédelemnek nem tett a kedvére, és nagyon szerette az aktív, cselekvő, problémamegoldó férfiak főszereplésével készült írásokat. De persze pozitívumai is voltak: Campbell esztétikailag magasabb minőséget követelt meg íróitól, elindította pályáján a ma már legendás alkotókat (többek közt: Isaac Asimovot, Robert A. Heinleint, Lester del Rayt, L. Sprague de Campot), és igazából neki köszönhetjük a robotika három törvényét is, hiszen ő foglalta össze a robot és az ember kapcsolatára vonatkozó, ma is fontos elveket.
A modern sci-fi irodalom, amely az 1920-as években alakult ki és lett erősen amerikai központú tematika, először és elsősorban a férfiakat vonzotta.