A Hetek ünnepi előfizetői akciójában a nyomtatott és online hetilap csomagra előfizetők között több mint 80 értékes nyereményt sorsolunk ki. A fődíj egy Dacia Sandero személyautó. Minden az akció keretében előfizető olvasónk hetekes maszkot kap ajándékba. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.
Kétezer-harminckilencben erőszakos kormányellenes tüntetések kezdődnek Berlinben, ahol emberek ezrei vonulnak az utcára, kormányzati épületeket rongálnak meg, bankokat fosztanak ki, a vandalizmus néhány nap alatt átterjed más német városokra is. A német hírszerzés vizsgálatot indít, hogy mi váltotta ki a tüntetéseket, és arra jutnak, hogy egy mesterséges intelligenciára (MI) alapuló rendszer hónapokon keresztül hamis híreket generálva félretájékoztatta a német közvéleményt a kormány tevékenységéről, kiváltva a tiltakozásokat. Kiderül, hogy a történtek mögött a CIA áll, az Egyesült Államok így akarta befolyásolni a közelgő német választásokat – mindezzel súlyos válságot idézve elő a két ország kapcsolatában.
A fiktív példát Abishur Prakash jövőkutató írja a Go.AI – A mesterséges intelligencia geopolitikája című könyvében annak illusztrálására, hogy az MI alapjaiban változtatja meg a kémkedés és a közvélemény manipulálásának eddigi gyakorlatát. Bár a geopolitika és technológia kapcsolatára fókuszáló szakértő ilyen és hasonló felvetései a valóságtól elrugaszkodottnak tűnhetnek, érdemes egy gondolatkísérlet erejéig áttekinteni, hogy miként befolyásolhatja az országok közötti viszonyokat az egyre dinamikusabban fejlődő új technológia. Az MI ma már nemcsak a Facebook-tartalmak vagy a Google-hirdetések személyre szabását szolgálja, hanem számos területen kísérleteznek vele az orvostudománytól a marketingig. Az Egyesült Királyság egyik kórházában egy erre alapuló alkalmazással 80 százalékos pontossággal tudják előre jelezni, hogy mikor halnak meg a szívbetegségben szenvedő betegek (az orvosok csak 60 százalék pontossággal képesek erre); Dániában egy startup applikációja segélyhívásokat hallgat végig, és megmondja, ha valakinek szívrohama van; vannak olyan programok, amelyek telefonhívásokat tudnak lebonyolítani úgy, hogy a hívott fél nem veszi észre, hogy nem valós személlyel beszél; sőt Japánban egy reklámügynökség már a kreatív igazgatói posztot is egy MI-nek osztotta ki, mert jóval hatékonyabb hirdetéseket tud készíteni, mint az emberek.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »