3,2 milliárd dollár külföldi adományt titkoltak el amerikai egyetemek, annak ellenére, hogy törvény kötelezi őket a támogatások nyilvánosságra hozatalára, amennyiben azok összege meghaladja a 250 ezer dollárt. A legnagyobb összegű titkos adományok az olyan elit egyetemekhez érkeztek, mint a Harvard, a Yale és a Georgetown Egyetem. Az ügyben az amerikai oktatási minisztérium és a Szenátus illetékes bizottsága is vizsgálatot indított.
Az eltitkolt külföldi forrásokat egy oknyomozó civil szervezet, a Clarion Project találta meg, amely 2019-ben figyelt fel arra, hogy jelentős eltérések találhatók az egyetemek által a hivatalos állami szerveknek megküldött támogatási listák eredeti és a hatósági felszólításra korrigált adatai között. Az ezt követő nyomozásról a Clarion Project Rejtett pénz címmel dokumentumfilmet készített, amelyet szeptember elején mutattak be az Egyesült Államokban.
A titkos utalások csak a teljes külföldi támogatási összeg egy részét jelentik, ennél jóval nagyobb összeg az, ami nyilvánosan dokumentált forrásokból érkezik az egyetemekhez. Az amerikai oktatási minisztérium adatai szerint 2012 óta több mint 10 milliárd dollár, ami felveti a kérdést, hogy milyen befolyáshoz jutottak külföldi – jelentős részben az Egyesült Államokkal szemben kritikus vagy ellenséges – államok a keleti parti topegyetemeken.
Az amerikai jogszabályok szerint az egyetemeknek és főiskoláknak közzé kell tenniük az adományozók nevét, amennyiben a támogatási összeg meghaladja a 250 ezer dollárt. Így derült ki az, hogy az elmúlt nyolc évben számos olyan országból érkeztek nagy összegű adományok, amelyekkel kapcsolatban az amerikai külügyminisztérium súlyos emberi jogi kifogásokat fogalmaz meg rendszeres, éves jelentéseiben.