A vállakozások jelentős része az állami támogatás ellenére felélte az összes tartalékát.(Fotó: Shutterstock/ Puzzlepix)
Miben különbözik vagy miben hasonlít a jelenlegi koronavírus okozta válság a 2008–2009-es gazdasági és pénzügyi világválságra?
– A 2008-as válság alapvetően a gazdaság működéséből következő válság volt: túlkínálat jött létre az építőiparban Amerikában, emiatt csődbe mentek az építőipari cégek és az őket finanszírozó bankok is. Azt már mindenki megérezte, hogy az eddig kiemelt jövedelmű bankárok és ingatlanközvetítők eltűntek a fogyasztói piacról. Ezután halmozódtak a gazdasági problémák, a túl kockázatos hitelek, az amerikai kamatpolitika emelkedő kamatai, melyek végül gazdasági válságot eredményeztek. Ennek következtében Amerikában a pénzügyi eszközök nagy része elértéktelenedett, a pénzt képviselő eszközök jelentős része, mint kötvények, részvények értéke eltűnt. Közgazdasági fogalommal élve a likviditás nagy része eltűnt a világgazdaságból, és emiatt azok az országok, amelyek hitelekből finanszírozták fogyasztásaikat, hirtelen ott álltak további hitellehetőségek nélkül. Ilyen helyzetbe került Magyarország is, a svájci frankban eladósodott magyar háztartásokkal együtt.
A mostani válság viszont leegyszerűsítve abból következik, hogy nem mozdulhatunk ki, nem érintkezhetünk, és ezért bizonyos fogyasztási tevékenységeket nem tudunk végrehajtani.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »