A 16 éves Miriam Ben Davidnak még a nyilas rémuralom előtt sikerült kimenekülnie Magyarországról: Románián keresztül eljutott a mai Izrael területére, ahol azóta is él. A menekülőakcióhoz azonban néhány hétre el kellett tűnnie. Erre az időre a Hegedűs család fogadta be, bújtatta el. Később, jóval a háborút követően Miriam felkereste Hegedűséket, majd mikor a gyermekei felnőttkorba értek, úgy döntött, hogy megismerteti őket a család magyarországi holokauszttörténetével és az őt annak idején bújtató családdal.
Merthogy voltak olyanok nálunk is, nem kevesen, akik 1944–45-ben zsidómentésre vállalkoztak, jóllehet minden sarkon ott virítottak a falragaszok, hogy aki a zsidókat segíti, felkoncoltatik.
Nem volt egyedi annak a vidéki családnak az esete, akik egy kislányt bújtattak, majd a szomszéd feljelentése után a falu főterén nyilvánosan végezték ki őket védencükkel együtt. „Ilyen hőstetteket nem lehet elvárni senkitől, de külön elismerést érdemelt egy olyan társadalomban, amelytől semmiképp sem állt távol a nácikkal való együttműködés és a feljelentgetés” – erősíti meg kérdésünkre Előd Nóra drámapedagógus, holokauszt-túlélő.