A transzgender mozgalomnak külön színei vannak: a kék a fiúkat, a rózsaszín a lányokat, a fehér pedig a semleges vagy nem beazonosított nemet jelöli. Abszurditás a köbön. (Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)
Szimbolikus jelentőségű botrányok zajlanak az utóbbi időben a transzgender mozgalom egyik fellegvárának számító Egyesült Királyságban, melyek tükrözik az LMBTQ-mozgalom évek óta mélyülő belső törésvonalait. Az egyik ilyen eset Rosie Duffield munkáspárti képviselő kálváriája, aki ellen saját pártja indított júliusban vizsgálatot transzfób közösségi izgatás címén.
A képviselőnő ugyanis lájkolta egy amerikai homoszexuális rapper, Kurtis Tripp tweetjét, aki szerint a transzneműek „többnyire heteroszexuálisok, akik ellenkező nemű karakterekként cosplayeznek”. (A cosplay egy olyan játék, melyben a szereplők kedvenc rajzfilmfiguráik jelmezeibe öltöznek.) Tripp egyúttal azt is követelte, hogy a transznemű emberek „hagyják abba a melegkultúra gyarmatosítását”. A Twitter felfüggesztette Tripp fiókját, miután homoszexuálisként véleményt mert nyilvánítani saját LMBTQ-közösségéről. (A transzok szerint az ilyen és hasonló kritikák azért sértők, mert azt üzenik, hogy ők csak jelmezbált csinálnak a nemi identitásból, és azzal, hogy férfinak meg nőnek öltöznek, éppen a feministák által meghaladni kívánt társadalmi elvárások szerinti szerepeket játsszák: például a nők legyenek szexisek, alárendeltek, a férfiak meg macsók stb.)
Az 50 éves Rosie Duffield képviselőnő, aki jellemzően szociális és egészségügyi problémákkal, illetve a családon belüli erőszak témájával foglalkozik, nem először kerül célkeresztbe. Az LMBT+ mozgalom munkáspárti csoportja tavaly már erősen bírálta amiatt, hogy transzellenes megjegyzéseket tesz közzé a közösségi médiában. Duffield ragaszkodott például ahhoz, hogy csak a nőknek van méhnyakuk, és más „transzfób” bejegyzéseket is lájkolt, illetve unalmas kommunista sallangoknak nevezte az ellenvéleményeket. Idén nyáron, az amerikai rapper tweetje után pedig a munkáspárti LMBT+ csoport a képviselőnő párttagságának felfüggesztését követelte annak „notórius LMBT+ fóbiája miatt”.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »