Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Kétszáz éve, 1821. november 11-én született Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij, a nagy orosz és nagyon oroszos író, aki képes volt az ember lelkében Isten megjelenésének hatását érzékeltetni – amit a nyugati irodalom csak távolról ugatott és ugat ma is. Nem célunk azt feltárni, hogy a nyugati szerzőknél miért nem jelent ez meg (talán nem is akarták, nem tartották lényegesnek), de azt mindenképpen rögzítenünk kell, hogy az orosz irodalomban megtalálható, igaz, csak egyszeri módon és azóta is ismétlés nélkül árválkodva.
A több évszázados nyugati irodalomnak talán éppen az a legjellemzőbb vonása, hogy úgy akar lelki tisztaságot és értékeket átadni (valójában mi más értelme van az irodalomnak?), hogy közben menekül a valóságos istenélmény közvetítésétől. Ez a fából vaskarika álláspont folytonosan lelki zsonglőrködésre készteti a progresszív európai és angolszász írókat, akik izmusokkal küzdenek és érvelnek az izmusok ellen, és inkább letörik a kezüket, semmint hogy leírják: istenélmény.