Joe Biden alelnökként fogadta Hszi Csin-ping kínai elnököt 2015-ben az Andrews légitámaszponton. Régi ismerősök.(Fotó: AP)
Hogyan írható le lényegre törően az elmúlt négy év amerikai Kína-politikája, és mi az, amit ebből a Biden-adminisztráció továbbvihet?
– Ha „kattintékonyan” szeretnék fogalmazni, akkor azt mondanám, hogy az „ébredés” jellemezte a trumpi megközelítést. Ez persze túlzás, hiszen már a korábbi amerikai kormányok is foglalkoztak Kínával, az viszont kétségtelen, hogy Trump sokkal konfrontatívabb politikája vízválasztót jelentett ezen a téren. Ennek a stratégiának a hatékonyságáról még sok vita lesz, de egyelőre a szakmai álláspont az, hogy nem volt túl hatékony. Nemcsak a keménykedő, sokszor egymásnak ellentmondó és következetlen intézkedések miatt, hanem azért sem, mert a Kínával folytatott kereskedelmi háborúval párhuzamosan Trump az európai szövetségeseket is eltaszította magától.
Az Egyesült Államok kész helyzet elé van állítva: Kína gazdasági, politikai és kulturális potenciálja évtizedek óta erőteljesen növekszik…
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »