Hongkongi tüntetők fejezik ki az üldözött ujgurokkal való szolidaritásukat. (Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)
A többségében muszlim vallású ujgurok üldöztetéséről az elmúlt években számos hír, oknyomozó riport, szemtanúk állításaira alapuló beszámoló látott napvilágot. Így a Trump-adminisztráció utolsó óráiban kiadott állásfoglalás időzítése meglepő lehetett ugyan, maga a lépés azonban nem előzmény nélküli. A földrajzilag az észak-nyugati Hszincsiang kínai tartományhoz köthető ujgurok – valamint függetlennek tekinthető elemzők – azt állítják, hogy évtizedek óta erőszakos asszimilációt és népirtást szenvednek el a kínai kommunista vezetés részéről. A becslések szerint egymillió embert, többnyire ujgurokat – de kazahokat, huikat és egyéb kisebbségekhez tartozókat is – tartanak fogva átnevelőtáborokban, egyebek mellett olyan indokokkal, mint az imádkozás vagy a külföldre utazás. A kínai interpretáció szerint azonban olyan oktatási intézményekről van szó, ahol azoknak nyújtanak szakképesítést, akiknek nincs szakmájuk, a program pedig a terrorizmus elleni harcot szolgálja. Ugyanakkor egykori foglyok azt állítják, hogy ezekben a táborokban egyfajta ideológiai átnevelés zajlik, miközben a fogvatartottak minden egyes lépését kamerákkal figyelik és a legkisebb kihágásokat is szigorú büntetésekkel torolják meg.
A beszámolók szerint az ujgur nőket a hatóságok esetenként abortuszra kényszerítik, illetve sterilizációs kampányok is zajlanak, amelyek eredményeként a szülőképes korban lévő házas asszonyok 14-30 százaléka vált terméketlenné.
A legkegyetlenebb gyakorlat azonban – amire szintén egyre több bizonyíték van –, hogy a táborokban raboskodó foglyokat szervátültetésekhez használják donorként. Hszincsiang tartomány a szervátültetési ipar központjává vált, évente több tízezer ilyen beavatkozást hajtanak itt végre.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »