Juan Carlos Izpisua Belmonte professzor, a kaliforniai La Jollában található Salk Institute kutatója kínai szakemberekkel közösen első alkalommal hozott létre hosszabb ideig életképes majom és ember sejteket egyaránt tartalmazó embriókat. A kutatás során közönséges makákóktól (Macaca fascicularis) vett hímivarsejtekből és petesejtekből indultak ki.
A laboratóriumi körülmények között kivitelezett megtermékenyítést követően a majomembriókhoz egy meghatározott fázisban adták hozzá az emberi pluripotens őssejteket.
A pluripotens őssejtek különleges tulajdonsága, hogy gyakorlatilag bármely szövetre jellemző sejttípussá képesek átalakulni, pontosabban differenciálódni. A vizsgálat során 132 embrióba injektáltak humán sejteket, melyek a megfigyelés időtartama alatt az összes esetben egyedi majom-ember sejtkombinációkká fejlődtek, ami azt jelenti, hogy a humán sejtek mindegyik embrióban más-más irányba differenciálódtak. Magdalena Zernicka-Goetz, a pasadenai California Institute of Technology fejlődésbiológusa kiemelte, hogy jelenleg ez a nagyfokú egyediség szolgáltatja az egyik fő nehézséget az egyedfejlődés során az eltérő fajok sejtjeinek kombinálásakor. A probléma lényege, hogy a kutatók jelenleg nem tudják irányítani a pluripotens őssejtek szöveti irányú differenciálódásának folyamatát, ami azt jelenti, hogy elméletben az agyszövetben megtalálható neuronoktól kezdve a bőrsejteken át az ivarszervekig gyakorlatilag bármilyen szerv kialakításában szerepet játszhatnak – miközben a cél az volna, hogy pontosan meg tudjuk határozni a humán sejtek funkcióját a fejlődő egyed szervezetében.