A maghasadás feltalálását követően, amely Szilárd Leó személyében egy magyar fizikusnak jutott eszébe, a magfúzió ötlete is egy magyar fizikus, Teller Ede fejéből pattant ki. A probléma nehézségét mutatja, hogy Teller, akinek Stanislav Ulam és Neumann János volt a segítségére, csak szabályozatlan keretek között tudta előidézni a termonukleáris fúziót: így született meg az atombomba. Ezen az elven működik a hidrogénbomba is, amelyben szintén kontrollálatlanul valósul meg a magfúzió. Ahogyan az atombomba elkészítését követően rögtön felmerült a békés célú felhasználás, a termonukleáris bomba elkészítése után is egyből nekiláttak a fizikusok, hogy szabályozott körülmények között is megvalósítsák a fúziót és az energiatermelés szolgálatába állítsák. A fúziós erőművek építése sok szempontból kedvezőbb lenne az atomerőműveknél: nincs szükség uránbányászatra, hiszen hidrogénizotópokkal működik, energetikai szempontból pedig jóval kedvezőbb és tisztább, mint egy hagyományos atomerőmű.
Az elmúlt hatvan évben a magfúzió és a fúziós erőmű megvalósítására számos ország hatalmas energiát fordított, de a szkeptikusok szerint folyamatosan „harminc évre” vagyunk attól, hogy működő fúziós erőművet sikerüljön építeni. A sokáig egyeduralkodó tokamak (orosz rövidítés) módszer esetében egy toroid alakú mágnesben tartják meg a plazmát, amelyben megvalósulna a fúzió. A tokamak mágneses tér segítségével lebegteti a közel 100 millió fokos plazmát, ebben kell majd beindítani a fúziót – amihez 150 millió Celsius-fokra lenne szükség.
Az Erópai Unió ITER nevű fúziós erőműve, amely Dél-Franciaországban, Marseilles-től nem messze épül, szintén ezen az elven működik majd. Az ITER megépítéséről 2005 nyarán döntöttek, és még abban az évben munkához látott a későbbi központ helyén az első néhány kutató. A hatalmas méretű tokamak megépítése 2014-ben kezdődött, és még ma is tart. A harmincöt ország közös projektjeként megvalósuló ITER költségeinek csaknem a felét az EU állja, 2021 és 2027 között több mint ötmilliárd eurót fordítanak a fúziós erőmű építésére. A tervek szerint az erőmű központi elemének, a mágneses tórusznak az összeszerelése a jövő évben fejeződik be, és 2025-ben hozzák majd létre a plazmaállapotot.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »