Fontos szempont a forgalomban lévő készpénz bevezetésénél és kivonásánál a kihasználtság. Ahogy a lakosság a forint vásárlóerejének romlása miatt elkezd lemondani egy-egy kisebb címlet, jellemzően érme használatáról, az rövidesen „kicsapódik” a forgalomból. Ez történt a rendszerváltást követően a fillérekkel, 1999-ben készült utoljára 50 filléres. Ez a sors várt a 2008-ban kivont egy- és kétforintosokra is, amikor bevezetésre került a kereskedelemben az öt forintra történő kerekítés.
A napi.hu és a Pulzus Kutató 2021-es, ezerfős, magyar lakosság szempontjából reprezentatív felmérésében arról kérdezte a résztvevőket, hogyan viszonyulnak a készpénzes fizetéshez. A 2021-ben választ adók 30 százaléka továbbra is készpénzt használ, ez 2022-ben csupán két százalékkal csökkent.
A legnagyobb tábort azok tették ki, akik már csak akkor használják a készpénzt, ha elektronikusan nem képesek fizetni, 2022-ben az arányuk 68 százalék volt. Amikor arról kérdezték őket, hogy megtartanák-e az ötforintost, 38 százalékuk igennel felelt, és bár a többség kivonná a forgalomból, a megkérdezettek negyede nem engedheti meg magának, hogy otthagyja a kasszánál a visszajáró érmét, 38 százalék viszont el sem veszi. A tízforintos érme ezzel szemben nagyobb népszerűségnek örvend, 67 százalék szükségesnek tartja a megtartását a készpénzforgalomban.