Hollandia, Belgium és Svájc mellett Kanadában vannak jelenleg a világon a legmegengedőbb jogszabályi rendelkezések az eutanázia és az asszisztált öngyilkosság (kanadai terminológia szerint a MAID, medical assistance in dying, azaz a haldoklás során nyújtott orvosi segítség) kérdésében. Úgy tűnik azonban, hogy az észak-amerikai állam, ha így halad tovább a szabadságeszmény rögös útján, lassan mindenki mást maga mögé fog utasítani a sorban.
Az országban 2016 júniusában legalizálták az eutanáziát és az asszisztált öngyilkosságot. A kanadai parlament által elfogadott törvény, a hírhedt Bill C-14 értelmében ekkortól minden, halálos betegségben szenvedő felnőtt igényelhette az előbbi „egészségügyi szolgáltatások” valamelyikét. A jogszabály eredetileg feltételként szabta meg, hogy a kérelmező beteg esetében a halál „észszerűen előre látható” legyen (vagyis, hogy a páciens valóban haldokoljon). Ez a kitétel azonban vita tárgya lett, mivel jelentős szigorítást jelentett a kanadai Legfelsőbb Bíróság 2015-ös határozatában foglaltakhoz képest, mely a törvény megalkotásának alapjául is szolgált.
A szóban forgó bírósági határozatban ugyanis – mely a mérföldkőnek számító „Carter kontra Kanada (főügyész)” című ügyben született – csupán az szerepelt, hogy mivel „a súlyos és gyógyíthatatlan egészségi állapotban lévő felnőttek” esetében az eutanáziát tiltó törvényi rendelkezések alkotmányellenesek, ezért számukra azt elérhetővé kell tenni. A „észszerűen előre látható” természetes halál követelménye viszont nem szerepelt a döntésben, ezért azt idővel kivették a törvényből.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »