Az Európai Unió Tanácsa december 6-án elfogadta közös állásfoglalását (hivatalos nevén: „általános megközelítését”) az európai digitális személyazonosító igazolványokról (eID), amivel egy, minden túlzás nélkül korszakos uniós jogszabály alapvetéseit fektették le az európai vezetők.
A 104 oldalas kezdeményezés deklarált célja, hogy a teljes integrációban „biztosítsa az emberek és a vállalkozások számára a biztonságos és megbízható elektronikus azonosítást, valamint a hitelesítés lehetőségét a mobiltelefonon (vagy más okoseszközön – a szerk.) elérhető digitális személyi pénztárcák segítségével”. Az újdonsült digitális pénztárcák mind az online, mind pedig az offline azonosítások során felhasználhatók lesznek majd a köz- és magánszolgáltatások teljes körében.
A Mikulás napján jóváhagyott dokumentum alapjául egy tavaly júniusban (a Bizottság által) megszavazott javaslat szolgált, melyben a biztosok egy uniós szintű digitális személyazonosító rendszer létrehozásának kívánalmát fogalmazták meg. Ez már tavaly előrevetítette, hogy a tagállamok számára elő kell majd írni, hogy a legújabb műszaki megoldásokra épülő, egységes eID-rendszerben a tagországok maguk bocsássák ki állampolgáraik számára a digitális pénztárcákat, természetesen a szükséges hitelesítések után.