hetilap

Hetek hetilap vásárlás
A Magyar Nemzeti Bank története
A függetlenség záloga
A Magyar Nemzeti Bank története

Az Osztrák–Magyar Bank egykori épülete, amely ma a Magyar Nemzeti Banknak ad otthont.(Forrás: Fortepan, Budapest Fôváros Levéltára, Adományozó: Klösz György)

2022. 02. 17.
Már az 1848-as szabadságharc idején felmerült az igény az önálló pénzügy­politikára: a Nemzeti Bank létrehozása a kilencedik volt a 12 pontból. A független magyar kormány a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankot ruházta fel a jegybanki feladatokkal.

A szabadságharc leverése után egy átmeneti időszak következett, majd a kiegyezést követően 1878-ban hozták létre hivatalosan az Osztrák–Magyar Bankot, amely a monarchia jegybankjaként működött. A monarchia felbomlása után a trianoni békeszerződés előírta az Osztrák–Magyar Bank felszámolását. Ennek a rendelkezésnek Magyarország 1921. augusztus 1-én tett eleget, amikor megalapította a Magyar Királyi Állami Jegyintézetet. A háborút és a trianoni békét követően olyan rossz gazdasági helyzet alakult ki, hogy a Jegyintézetet szanálni kellett. Ezt követően 1924 júniusában került megalapításra a Magyar Nemzeti Bank, első elnöke Popovics Sándor volt. A jegybank sikeresen vette ki a részét az ország pénzügyi stabilizálásában, megállította a korona inflációját, majd bevezette a pengőt.

Az MNB azonnal csatlakozott az 1930-ban elindított Nemzetközi Fizetések Bankjához (BIS) is. A második világháború ismét katasztrofális károkat okozott, a pengő a világtörténelem egyik legnagyobb hiperinflációját szenvedte el. Az MNB-nek megint egy új pénz bevezetését kellett levezényelnie: 1946-ban megjelenik a forint.

Fotó: Shutterstock / PuzzlePix
(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)

Az államosítások és a szocializmus teljesen átalakította a magyar bankrendszert is. Megszüntették a kereskedelmi bankokat és takarékpénztárakat, szinte minden feladat a jegybankhoz került, a bankrendszer egyszintűvé vált. A klasszikus jegybanki feladatok mellett az MNB kezébe kerültek a nemzetközi pénzügyi kapcsolatok és a vállalatok nagy részének hitelezése is. Ezáltal az állam jóval közvetlenebb és szigorúbb ellenőrzést gyakorolt a pénzáramlás felett. A lakosság bankja az OTP volt, mely szintén erős állami felügyelet alatt állt.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!